Wzrost przewozów pasażerskich na lotnisku Szczecin-Goleniów
"Od stycznia do sierpnia 2016 r. obsłużyliśmy ponad 368 tys. pasażerów, czyli tyle, ile w całym 2012 r." – powiedział prezes Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Maciej Dziadosz. Jak dodał, w ciągu pierwszych 8 miesięcy roku wzrost przewozów cargo osiągnął 550 ton, w porównaniu z całym 2015 r., kiedy wyniósł 360 ton.
Dziadosz szacuje, że w całym 2016 r. z portu Szczecin-Goleniów skorzysta rekordowa liczba ok. 460 tys. pasażerów.
"W 2015 r. osiągnęliśmy wzrost liczby pasażerów na poziomie 37 proc. i był to drugi wynik wśród polskich lotnisk. W tym roku jesteśmy trzecim portem, obok lotniska w Lublinie oraz Modlinie" – wyjaśnił prezes.
Jak zapewnił Dziadosz, port Szczecin-Goleniów w najbliższym czasie planuje uruchomienie systemu precyzyjnego lądowania ILS CAT II, który pozwala na automatyczne lądowania. "Projekt został już w 20 proc. zrealizowany w ramach inwestycji, którą zakończyliśmy równo rok temu. Wybudowaliśmy całą podziemną infrastrukturę, teraz pozostaje nam zakup i montaż świateł" – powiedział.
Dziadosz wyjaśnił, że nowe światła "dadzą możliwość lądowania w warunkach widzialności poziomej 300 m i podstawy chmur na wysokości 30 m". "W skali roku tzw. dni nielotnych, kiedy warunki pogodowe uniemożliwiają pracę lotniska, jest ok. 8 proc. Wówczas dochodzą nam koszty przebazowania lotu i transportu pasażerów do innego portu. Kiedy będziemy mieli system drugiej kategorii, takich sytuacji prawie nie będzie" – zapowiada.
Lotnisko szacuje, że koszt inwestycji wyniesie ok. 18 milionów złotych. Czas realizacji to 90 dni. Prezes portu liczy, że jeszcze w tym roku zostaną uruchomione środki w ramach "Programu 3.1. Bezpieczeństwo komunikacyjne lotnisk", który należy do unijnej perspektywy finansowania na lata 2014-2021. "Oczekujemy na dofinansowanie z programu w kwocie 15 milionów złotych, resztę pokryjemy z budżetu" – powiedział.
We wrześniu 2015 r. na lotnisku Szczecin-Goleniów zakończono wartą około 100 mln zł modernizację. Inwestycja objęła m.in. budowę drogi kołowania, rozbudowę płyt postojowych i kapitalny remont drogi startowej.
Port Lotniczy Szczecin-Goleniów obsługuje dziesięć rozkładowych połączeń lotniczych: Warszawa, Oslo Gardermoen, Oslo Rygge, Oslo Torp, Stavanger, Bergen, Londyn Stansted, Londyn Luton, Dublin oraz Liverpool. Kierunek czarterowy to Heraklion w Grecji. (PAP)
mzb/ je/
Komentarze