Województwo podkarpackie przystąpiło do sieci regionów NEREUS
Podpisanie umowy o przystąpieniu Podkarpacia do NEREUS odbyło się podczas trwających od wtorku w Jasionce targów lotniczych Aerospace & Defense Meetings Central Europe.
Na konferencji prasowej w środę marszałek podkreślił, że rozwój sektora kosmicznego jest kolejnym krokiem rozwoju całego regionu.
„Musimy dbać o rozwój przemysłu motoryzacyjnego czy lotniczego, ale sektor kosmiczny jest kolejnym krokiem i etapem rozwoju. Jest to przemysł bardzo wymagający, ale nasze firmy w tym zakresie mają już doświadczenia” - mówił.
Ortyl zaznaczył, że przestrzeń kosmiczną „trzeba wykorzystać dla rozwoju gospodarczego całego regionu”. „Ten obszar to jest dla nas nowe doświadczenie i dlatego jest on tak ciekawy i interesujący” - powiedział marszałek i stwierdził, że sektor ten wymaga szerokiej kooperacji, bo żadne kraj nie jest w tym obszarze samowystarczalny.
„Każdy ma podzieloną rolę, jest wyspecjalizowany w jakimś zadaniu. Szuka się więc miejsc, które robią daną rzecz na najwyższym poziomie. Jestem przekonany, że my również możemy się pochwalić takimi rzeczami” - przekonywał Ortyl.
Obecna na konferencji sekretarz generalna sieci NEREUS, Roya Ayazi przypomniała, że w tym roku przypada 10. rocznica podpisania Karty Politycznej - czyli najważniejszego dokumentu, który określił ramy współpracy regionów skupionych w sieci.
„NEREUS to sieć regionów, które wykorzystują technologie kosmiczne. Obecnie platforma łączy 26 regionów z 9 krajów z Europy, które pracują razem w celu lepszej eksploatacji technologii kosmicznych” - dodała.
Ayazi podkreśliła, że w ostatniej dekadzie UE zbudowała dwa systemy kosmiczne – obserwacji ziemi Copernicus i nawigacji satelitarnej Galileo.
Zdaniem Ayazi, każdy obywatel Europy korzysta codziennie z aplikacji kosmicznych, których, jak podała, jest obecnie 30 tys.
„Aplikacji tych używamy w różnych branżach, ważne są np. w rolnictwie, w lotnictwie czy w transporcie. Są to ważne zastosowania. Chcemy budować z firmami technologie, które pomogą jeszcze lepiej wykorzystać ten sektor” - powiedziała.
Natomiast Paolo Casalino przedstawiciel regionu Apulia (Włochy), który obecnie przewodniczy sieci, zaznaczył na konferencji, że obecnie kosmos to jeden z kluczowych sektorów. „Dlatego musimy mieć pewność, że ten sektor będzie adekwatnie finansowany w nadchodzących latach, szczególnie po roku 2020, kiedy kończy się obecna perspektywa finansowa UE” - dodał.
Casalino podkreślił, że regiony, które działają w obszarze technologii kosmicznych muszą działać razem, dzięki temu będą rozpoznawalne na poziomie europejskim.
Stowarzyszenie NEREUS powstało 18 grudnia 2007 r. na spotkaniu w Tuluzie. Wówczas 23 regiony UE podpisało Kartę Polityczną w sprawie utworzenia i wdrożenia NEREUS - Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne.
Głównym celem stowarzyszenia jest m.in. wspieranie regionów przy opracowywaniu programów kosmicznych oraz wspólne projekty i inicjatywy. Sieć promuje także europejską branże lotniczą i kosmiczną. Kolejnym zadaniem sieci jest również rozwijanie rynków usług kosmicznych. Stowarzyszenie gromadzi także informacje na temat dostępnych źródeł finansowania projektów dotyczących technologii kosmicznej.
W targach Aerospace&Defense Meetings, które odbywają się w Jasionce, bierze udział ponad 160 firm z 25 krajów. Wśród nich są takie koncerny jak Pratt&Whitney, Lockheed Martin, Airbus, Safran czy Polska Grupa Zbrojeniowa. Impreza potrwa to czwartku.
W Jasionce spotykają się liderzy przemysłu lotniczego i obronnego z całego świata. Będą mieli okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, bo celem targów jest przede wszystkim integracja środowiska lotniczego oraz rozwinięcie i wzmocnienie współpracy małych i średnich firm z dużymi, które produkują samoloty, silniki lotnicze. (PAP)
huk/ je/
Komentarze