Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wkrótce USA mogą mieć kłopoty z systemem obserwacji pogody z kosmosu

Nowe satelity meteorologiczne, obserwacji wód i atmosfery są wystrzeliwane zbyt rzadko i nie mogą zastąpić starych, coraz bardziej awaryjnych satelitów klimatycznych i morskich.

W efekcie w 2020 r.amerykańskie agencje: NOAA (Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna) i NASA będą dysponowały tylko 25 proc. obecnych systemów obserwacji pogody.

Takie wnioski płyną z raportu amerykańskich naukowców - podał magazyn "New Scientist".

Zespół uczonych z National Center for Atmospheric Research w Boulder i the University of Maryland, pod kierownictwem dr. Kevina Trenbertha opracował raport dotyczący stanu czujników satelitarnych do obserwacji klimatu i atmosfery. Według naukowców wystrzelenia nowych satelitów z systemem czujników są zbyt rzadkie i nie dają one rady zastąpić starych i coraz bardziej awaryjnych satelitarnych systemów w obserwacji klimatu, wód i zjawisk pogodowych na lądzie.

W efekcie starzenia się sprzętu NOAA oraz NASA będą miały do dyspozycji w 2020 roku tylko 20 systemów sensorowych na orbicie, czyli jedną czwartą obecnego stanu. "Zaczynamy po prostu ślepnąć, jeśli chodzi o możliwość monitorowania klimatu na naszej planecie" – powiedział "New Scientist" współautor raportu dr Antonio Busalacchi z University of Maryland.

Przyczyną tego stanu rzeczy, według autorów raportu, jest także ciągłe odkładanie startu nowych satelitów, które mają zająć orbitę biegunową. Mimo zapowiadanych na 2015 r. startów nowych satelitów obserwacji klimatu JPSS, które miały działać dla NOAA, okazało się, że przed rokiem 2017 niemożliwy jest start nawet pierwszego z nich. Zmusiło to NASA do wcześniejszego wystrzelenia, w 2011 roku, satelity obserwacji mas powietrza Suomi NPP. Jednak jeśli którykolwiek satelitów do 2017 roku ulegnie awarii, wówczas w systemie obserwacji klimatu oraz w danych pogodowych powstanie nie dająca się w żaden sposób zastąpić luka.

Autorzy raportu ostrzegają bowiem, że w odróżnieniu np. od satelitów obserwacji powierzchni Ziemi i telekomunikacyjnych, satelity meteorologiczne są bardziej czułe i muszą być bardzo długo kalibrowane. W ich przypadku prawidłowy odczyt urządzeń uzyskuje się po roku pracy pary satelitów - starego i nowego - bowiem dopiero wtedy wiadomo, jakie odchylenie w stosunku do poprzedniego systemu ma system czujników nowego satelity. Oznacza to, że jakakolwiek awaria Suomi NPP przed końcem 2017 roku może pozbawić NASA całkowicie możliwości zdobywania dużej części danych pogodowych. (PAP)

mmej/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony