Przejdź do treści
PZL.38 Wilk - model w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)2
Źródło artykułu

Nowy eksponat w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie 2 marca br. pojawił się nowy eksponat – model samolotu PZL.38 Wilk.

PZL.38 Wilk był prototypowym dwusilnikowym, dwumiejscowym ciężkim samolotem myśliwskim. Został opracowany w II połowie lat 30. XX wieku przez inż. Jerzego Dąbrowskiego i dr inż. Franciszka Misztala w zakładach PZL w Warszawie w oparciu o koncepcję aerodynamiczną samolotu bombowego PZL.37 Łoś.

W latach 1938-1939 powstały dwa prototypy: jeden napędzany amerykańskimi silnikami Ranger, drugi polskimi silnikami PZL Foka. Nie spełniały wymagań projektowych z powodu słabych osiągów wynikających ze zbyt dużej masy i zbyt małej mocy silników. Oba prototypy dostały się w ręce Niemców we wrześniu 1939 r.

Widoczny na zdjęciach PZL.38 Wilk został zbudowany i dostosowany do wymogów XXI wieku przez utalentowanego pracownika Muzeum Lotnictwa Polskiego – Macieja Bukartyka na podstawie przekazanego niegdyś do Muzeum, zniszczonego i niekompletnego modelu autorstwa Ireneusza Pudełki. Model ten posłużył jako baza do wykonania prezentowanego obiektu.

Zachęcamy do odwiedzania krakowskiego Muzeum i zobaczenia Wilka na własne oczy. Tradycyjnie zapraszamy pasjonatów lotnictwa od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-17:00.

PZL.38 Wilk - model w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)

(fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)

PZL.38 Wilk - model w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)3

(fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony