Przejdź do treści
Źródło artykułu

W Sejmie m.in. weto do ustawy o Akademii Lotniczej w Dęblinie

Sejm, który rozpocznie jutro dwudniowe posiedzenie, zajmie się m.in. wetem prezydenta do ustawy o Akademii Lotniczej w Dęblinie. Posłowie rozpatrzą też m.in. poprawki Senatu do noweli ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Zaplanowane na dwa dni posiedzenie Sejmu ma napięty harmonogram - posłowie mają zająć się kilkudziesięcioma projektami ustaw.

Wbrew nadziejom m.in. szefa sejmowej komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy Ryszarda Kalisza na tym posiedzeniu Sejm nie zapozna się natomiast z raportem tej komisji. Pod koniec lipca marszałek Grzegorz Schetyna mówił, że możliwe, iż będzie to miało miejsce jeszcze w sierpniu. W ocenie Kalisza, fakt, że Izba nie zapozna się na tym posiedzeniu z raportem, to celowe działanie Schetyny. "W 2007 roku PO wygrywała wybory na antyPiS-ie, a dzisiaj się okazuje, że tych związków między PO i PiS jest bardzo dużo" - stwierdził.

Poseł dodał, że jeżeli marszałek Schetyna nie wprowadzi debaty nad raportem komisji do porządku obrad, to klub SLD złoży wniosek w tej sprawie. W środę rzecznik SLD Tomasz Kalita mówił, że SLD planuje po debacie ws. raportu rozpoczęcie zbierania podpisów pod wnioskiem o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu.

Na piątek w Sejmie zaplanowano m.in. ponowne głosowanie nad zawetowaną ustawą o Akademii Lotniczej w Dęblinie. Ustawę, na mocy której miałaby ona powstać - z połączenia Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie - Bronisław Komorowski zawetował w marcu. Sejm uchwalił ją pod koniec stycznia. Jej autorzy przekonywali, że połączenie dwóch placówek przysłuży się otwieraniu się instytucji wojskowych na rynek cywilny i rozszerzeniu oferty dydaktycznej. Za połączeniem opowiedziały się władze obu instytucji. Sejmowe Komisje Obrony i Edukacji ustaliły 11 maja, że zarekomendują Izbie odrzucenie prezydenckiego weta.

We wtorek prezydent konsultował się w tej sprawie z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Po rozmowach oświadczył, że jest wystarczająca większość sejmowa, by podtrzymać jego weto. Poparcie dla weta zadeklarowały PO i SLD. PiS, PSL i PJN zapowiedziały ponowne rozważenie argumentów głowy państwa. Głosy PO i SLD wystarczą jednak, by podtrzymać prezydenckie weto, ponieważ do jego odrzucenia potrzeba 3/5 (276) głosów w obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Zastrzeżenia Komorowskiego wobec ustawy wzbudziło m.in. to, że przy armii 100-tysięcznej powstałaby już piąta akademia, podczas gdy w policji na 120 tys. etatów jest tylko jedna wyższa szkoła oficerska. Kolejnym mankamentem ustawy - jak mówił - jest próba wprowadzenia rozwiązania, które nie istnieje nigdzie na świecie, czyli komercjalizacji szkolnictwa wojskowego.

Posłowie zajmą się także poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw. Senat proponuje kilkanaście poprawek do tej ustawy. Senat chce m.in. przywrócić, w nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, proponowany w projekcie rządowym zapis zobowiązujący pracownika artystycznego do uzyskiwania zgody od pracodawcy na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. W sejmowej wersji ustawy tego obowiązku nie zapisano.

Senatorowie, inaczej niż Sejm, proponują też by instytucje artystyczne prowadziły swoją działalność w oparciu o sezony artystyczne. Tak przewidywał rządowy projekt nowelizacji. Umowy sezonowe to umowy o pracę na czas określony od jednego do pięciu sezonów jako podstawowa forma zatrudnienia pracowników artystycznych. Rząd chciał też, by dopiero artyści legitymujący się 15-letnim stażem pracy na podstawie sezonowych umów artystycznych mieli po tym okresie prawo do zawarcia umowy na czas nieokreślony. 1 lipca Sejm w głosowaniu usunął te zapisy.

Podczas tego posiedzenia Sejmu odbędzie się także trzecie czytanie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Przygotowany przez MSWiA projekt ma zastąpić ustawy przyjmowane do tej pory w razie wystąpienia powodzi. Zgodnie z projektem, w sytuacji powodzi Rada Ministrów ma wydawać rozporządzenie z listą gmin i miejscowości dotkniętych powodzią lub innymi klęskami, w których przez okres do 12 miesięcy będą obowiązywały przepisy dotyczące usuwania ich skutków.

Sejm rozpatrzy też nowelizację ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Projekt wprowadza m.in. zakaz łączenia funkcji Rzecznika Ubezpieczonych i Rzecznika Praw Pacjenta z mandatem posła lub senatora.

Posłowie zajmą się też m.in. projektem zmian w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Zmiana przepisów ma umożliwić wykup na własność mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego (TBS).

Sejm omówi również poselski projekt ustawy o dotacji przeznaczonej na kapitał wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau. Zadaniem fundacji jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie. Zgodnie z projektem ustawy, dotacja z budżetu państwa ma stanowić równowartość 10 mln euro przeliczonych na złotówki po średnim kursie NBP. Pieniądze dla fundacji ma przekazać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w całości lub w transzach nie później niż do końca 2015 r.

Auschwitz-Birkenau to jedyny były obóz koncentracyjny i zagłady, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar znajdujący się pod nadzorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu to blisko 200 ha terenu. Programem konserwacji objęto m.in. 155 budynków, 300 ruin (w tym ruiny komór gazowych i krematoriów), dziesiątki tysięcy przedmiotów zrabowanych ofiarom obozu (buty, walizki, okulary), kilometry archiwów zachowanych dokumentów.(PAP)

sdd/ pat/ son/ jbr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony