Przejdź do treści
Źródło artykułu

W przetargu na czarter samolotów dla VIP wybrano ofertę PLL LOT

Oferta PLL LOT została wybrana w przetargu na czarter samolotów do transportu osób zajmujących najwyższe stanowiska w państwie do końca 2017 r. - podał MON. Spółka udostępni samoloty średniej wielkości. Nie wybrano natomiast mniejszych maszyn. Jedyna oferta była za droga.

Przetarg na czarter samolotów Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił pod koniec maja. Dotyczył on czterech samolotów: dwóch turboodrzutowych, mogących przewieźć 65-90 pasażerów na dystans co najmniej 3,5 tys. km oraz dwóch samolotów dla 15-19 osób, o zasięgu nie mniejszym niż 5000 km. Pod koniec października MON podał, że oferty złożyły dwie firmy: PLL LOT na maszyny średniej wielkości oraz Blue Jet - na mniejsze.

Rzecznik resortu Jacek Sońta poinformował we wtorek, że w piątek Inspektorat Uzbrojenia MON zakończył analizę ofert. Wybrano tę złożoną przez PLL LOT, natomiast unieważniono postępowanie na mniejsze samoloty. Tę decyzję podjęto, "z uwagi na wartość oferty firmy Blue Jet, znacznie przekraczającą wysokość środków finansowych", jakie przewidział MON.

Umowa ma zostać podpisana nie później niż 21 grudnia. PLL LOT do tego czasu powinien uzyskać świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego trzeciego (czyli najniższego) stopnia. Jest to dokument potwierdzający zdolność firmy do ochrony informacji niejawnych.

Zgodnie z ogłoszeniem dotyczącym przetargu samoloty muszą być wyprodukowane nie dawniej niż w 2004 r. Usługa ma być świadczona od 1 stycznia 2014 do końca roku 2017.

Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu pułku specjalnego, który przewoził VIP-y, w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami - dysponuje nimi 1. Baza Lotnictwa Transportowego, utworzona w miejsce 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma samolotami Embraer-175 wyczarterowanymi od PLL LOT.

Obecna umowa, zawarta w 2010 r., wygasa z końcem bieżącego roku. Jej wartość to ponad 150 mln zł. Po podpisaniu nowej umowy z PLL LOT te same embraery będą wozić najważniejsze osoby w państwie. Zmieni się natomiast konfiguracja kabin - z pasażerskiej na VIP-owską.

Rozpisanie przetargu na czarter czterech samolotów zapowiedział w kwietniu wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak. Szef prezydenckiego BBN Stanisław Koziej mówił wtedy, że Biuro pracuje nad systemowym rozwiązaniem problemu transportu VIP, zakładającym zakup samolotów. Pod koniec czerwca prezydent Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że zakup dla władz państwowych samolotów – będących nie tylko środkami transportu, ale i np. kierowania państwem w razie kryzysu - powinien nastąpić po wyborach parlamentarnych i prezydenckich. (PAP)

ral/ pz/ jbr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony