ULC: polskie lotniska obsłużyły w pierwszej połowie br. ponad 22 mln pasażerów
"W pierwszej połowie 2019 roku polskie lotniska obsłużyły 22,3 mln pasażerów, czyli o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Pokazuje to jednak spadek dynamiki wzrostu w porównaniu z 2018 rokiem, gdzie w pierwszym półroczu wzrost ten wynosił aż 16 proc." - poinformował w środę Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC).
Z danych ULC wynika, że Lotnisko Chopina w Warszawie pozostaje niezmiennie liderem wśród krajowych lotnisk jeśli chodzi o liczbę pasażerów. W pierwszym półroczu tego roku z lotniska skorzystało ponad 8,5 mln pasażerów. Port odnotował wzrost o 7 proc. i obsłużył o ponad 591 tys. pasażerów więcej niż w pierwszej połowie 2018 roku.
"Drugim lotniskiem pod względem liczby przewiezionych pasażerów był Port Lotniczy Kraków-Balice, który osiągnął największy wzrost ilościowy w półroczu (615 tys. pasażerów) oraz dynamikę wzrostu w wysokości 19 proc." - czytamy.
Dalej znalazły się porty: Wrocław-Strachowice (146 tys. pasażerów więcej i 10 proc. wzrostu), Gdańsk im. L. Wałęsy (136 tys. pasażerów więcej i 6 proc. wzrostu) oraz Warszawa-Modlin (76 tys. pasażerów więcej i 5 proc. wzrostu).
Według ULC, jeśli chodzi o lotniska obsługujące poniżej 1 mln pasażerów rocznie, to najlepsze wyniki osiągnął port lotniczy Olsztyn-Mazury (13 tys. pasażerów więcej i 27 proc. wzrostu), a następnie Łódź-Lublinek (10 tys. pasażerów więcej i 10 proc. wzrostu) oraz Bydgoszcz-Szwederowo (7,7 tys. pasażerów więcej i 4 proc wzrostu).
W pierwszej połowie 2019 roku spadek zanotowano w przypadku portów lotniczych Lublin, Szczecin-Goleniów oraz Zielona Góra-Babimost.
"Wśród przewoźników lotniczych na pierwszym miejscu pod względem liczby przewiezionych podróżnych pozostaje Ryanair, który osiągnął w pierwszej połowie 2019 roku trzeci wynik pod względem wzrostu ilościowego – 222 tys. pasażerów więcej i 4 proc. wzrostu" - czytamy.
Zdaniem ULC, najszybciej rosnącym przewoźnikiem w pierwszym półroczu br. były Polskie Linie Lotnicze LOT, które przewiozły ponad 702 tys. pasażerów więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku, osiągając tym samym 15-procentową dynamikę wzrostu.
Drugi wynik pod względem wzrostu liczby przewiezionych pasażerów należał do Enter Air – ponad 240 tys. pasażerów więcej i 36-proc. dynamika wzrostu.
Węgierski Wizz Air odnotował w pierwszym półroczu tego roku wzrost o 1 proc., czyli przewiózł o 53 tys. pasażerów więcej niż w pierwszej połowie 2018 roku. Jak tłumaczy ULC, wynika to z powodu zmniejszenia oferowania w pierwszym kwartale roku i zamknięcia baz w Poznaniu oraz Lublinie.
Z danych ULC wynika, że w przypadku przewozów międzynarodowych, w polskich portach lotniczych w pierwszej połowie tego roku odnotowano 7,7-proc. dynamikę wzrostu w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku. "Wynik ten został osiągnięty dzięki przewozom regularnym, w ramach których przewieziono 1,5 mln pasażerów więcej, niż w pierwszym półroczu roku 2018, podczas gdy w ramach przewozów czarterowych przewieziono o 80 tys. pasażerów mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego" - podał ULC.
Wśród przewoźników w tym segmencie liderem pod względem liczby przewiezionych pasażerów pozostaje Ryanair, wyższą dynamikę wzrostu odnotował PLL LOT (+555 tys. pasażerów i 17 proc. wzrostu).
Przewozy krajowe odnotowały wzrost przewiezionych pasażerów o 4 proc. w pierwszym półroczu 2019 roku, co jest znaczną poprawą po spadkach notowanych w roku ubiegłym.
ULC podał, że przewozy regularne osiągnęły w pierwszym półroczu br. wzrost w wysokości 9 proc., czyli o ponad 1,6 mln pasażerów więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Najbardziej popularnymi kierunkami były Wielka Brytania, Niemcy i Włochy, przy czym największe wzrosty pod względem liczby przewiezionych pasażerów zaobserwowano w przypadku Ukrainy (+376 tys. pasażerów i 73 proc.), a następnie Niemiec (+147 tys. pasażerów i 7 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (+140 tys. pasażerów i 4 proc. wzrostu). Do największych spadków doszło zaś w przypadku Szwecji, Hiszpanii i Izraela.
Największe wzrosty ilościowe w ruchu regularnym odnotowało Lotnisko Chopina (ponad 763 tys. pasażerów więcej i 10 proc.), a następnie port Kraków-Balice (+620 tys. pasażerów i 20 proc.) i Gdańsk im. L. Wałęsy (+127 tys. pasażerów i 6 proc.). Spadki odnotowały porty lotnicze Lublin, Szczecin-Goleniów, Poznań-Ławica, i Zielona Góra-Babimost.
Jeśli chodzi o przewozy czarterowe, w pierwszym półroczu tego roku liczba pasażerów z/do polskich portów lotniczych spadła o ponad 4 proc., czyli o ok. 82 tys. osób. Jak tłumaczy ULC, największy na to wypływ miało bankructwo przewoźnika Small Planet i co za tym idzie, znaczny spadek przewozów czarterowych na Lotnisku Chopina w Warszawie.
Najbardziej popularnymi kierunkami w półroczu były Turcja, a następnie Grecja i Egipt. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ je/
Komentarze