Ukraina: rozpoczęto odczyt danych z czarnych skrzynek rozbitego An-26

Katastrofa An-26 w obwodzie charkowskim (fot. kadr z filmu na youtube.com)

Rozpoczęto odczyt danych z czarnych skrzynek An-26, który rozbił się w piątek w obwodzie charkowskim na Ukrainie. Ich stan jest zadowalający – poinformował w poniedziałek wicepremier Ołeh Uruskyj. W katastrofie zginęło 26 osób, a jedna została ranna.

"Rejestratory parametrów lotu (czarne skrzynki) znaleziono. Ocalały. Ich stan jest zadowalający. Informacja na rejestratorach jest zachowana" – napisał na Facebooku wicepremier, który stoi na czele komisji powołanej w związku z katastrofą.

Jak dodał, eksperci rozpoczęli odczyt danych w niedzielę. Proces ma potrwać od trzech do pięciu dni.

W piątek wieczorem samolot wojskowy An-26 rozbił się podczas lądowania w pobliżu drogi pod miastem Czuhujiw. Na pokładzie było 20 słuchaczy Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sił Powietrznych Ukrainy i siedmiu oficerów. Na miejscu tragedii znaleziono łącznie 25 ciał, jedna osoba zmarła w szpitalu, a jedna jest ranna i przebywa w szpitalu. Był to lot szkoleniowy.

Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy poinformowało, że badane są cztery wersje katastrofy: niesprawność techniczna samolotu, nieodpowiednie wykonanie obowiązków przez załogę, nieodpowiednie wykonanie obowiązków przez kontrolerów, nieodpowiednia obsługa techniczna samolotu i przygotowanie do rejsu.

Ukraiński minister obrony Andrij Taran przypuszcza, iż samolot zahaczył skrzydłem o ziemię. Z kolei Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że podczas lotu załoga poinformowała o awarii lewego silnika, poprosiła o zgodę na lądowanie, a po pięciu minutach doszło do katastrofy.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus