Udany start drugiej partii satelitów SpaceX Starlink

Falcon 9 dostarcza 60 satelitów Starlink na orbitę (fot. SpaceX/Twitter)

Realizująca programu Starlink firma SpaceX przeprowadziła kolejny start, w ramach którego w przestrzeni kosmicznej znalazła się druga partia 60 niewielkich satelitów, które docelowo mają zapewnić globalny dostęp do internetu szerokopasmowego – podała agencja Bloomberga.

Poniedziałkowy start na pokładzie rakiety Falcon 9 przeprowadzono w bazie lotniczej Cape Canaveral na Florydzie. Satelity rozpoczęły rozmieszczanie się na orbicie w około godzinę po starcie.

Silnik pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 samodzielnie wrócił na pokład statku-drona w ok. osiem minut po starcie. Był on już używany w trzech uprzednich misjach SpaceX. Ze względu na niekorzystne warunki morskie firma zrezygnowała z odzyskania stożka rakiety, lecz zamierza odnaleźć komponent w późniejszym czasie.

Należąca do Elona Muska SpaceX zamierza umieścić na niskiej orbicie Ziemi ponad 30 tys. niewielkich satelitów, które będą zapewniać dostęp do internetu o globalnych charakterze w ramach sieci Starlink. Komercyjna usługa ma być dla spółki kluczowa, gdyż uzyskane środki mogą być przekierowane na potrzeby innych projektów, m.in. rakiety marsjańskiej Starship.

Starlink ma nadal wysyłać kolejne partie satelitów na orbitę – celem jest rozpoczęcie usług internetowych w wybranych częściach USA i Kanady w 2020 r.

Bloomberg zwrócił uwagę, że Starlink Muska konkuruje z przedsięwzięciami innych miliarderów, takich jak Richard Branson (OneWeb) czy Jeff Bezos (BlueOrigin), które także zakładają zapewnienie globalnego internetu bezprzewodowego – szczególnie w obszarach wiejskich i trudnodostępnych – za pomocą sieci satelitów umieszczonych na orbicie okołoziemskiej.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus