Przejdź do treści
Źródło artykułu

Tymczasowy szpital wojskowy dla chorych na COVID-19 otwarty w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu

W środę otwarty został tymczasowy szpital wojskowy w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu; dla chorych na COVID -19 przygotowano 56 łóżek z możliwością zwiększenia ich liczby do 250, gotowych jest 30 łóżek respiratorowych - przekazał w środę resort obrony narodowej.

MON poinformował, że szpital w wojskowej bazie lotniczej na warszawskim Okęciu, jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).

"Jest wyposażony w pełne zaplecze diagnostyczne (tomograf, RTG, etc.), szpital powstał według koncepcji wypracowanych podczas misji polskich lekarzy wojskowych we włoskim Bergamo oraz w Armii Stanów Zjednoczonych. Wśród personelu medycznego znajdą się także doświadczeni lekarze z warszawskiego szpitala przy ul. Szaserów" - podał MON w komunikacie.

Płk Artur Bachta, komendant Centralnego Szpitala Klinicznego MON przy WIM w Warszawie, podczas spotkania w środę z dziennikarzami, poinformował, że ordynatorami szpitala będą "najbardziej doświadczeni medycy z WIM". Pozostały personel stanowić będą lekarze i pielęgniarki, a także studenci medycyny oddelegowani z jednostek podległych MON.

Zapowiedział, że pierwsi pacjenci trafią do szpitala trafić pod koniec tygodnia. Szpital ma obsługiwać pacjentów przede wszystkim z terenu Warszawy, ale także - jeśli będzie taka potrzeba - z całego województwa mazowieckiego.

W szpitalu, który powstał w hangarze lotniczym, wydzielono sześć modułów, z czego uruchomione zostały dwa. Pozostałe będą uruchamiane w przypadku zgłoszenia takiej potrzeby przez wojewodę mazowieckiego. Szpital obecnie będzie mógł przyjąć 56 pacjentów, ale ma możliwość zwiększenia liczby miejsc hospitalizacji do 250.

Do obsługi 56 pacjentów zaplanowano zatrudnienie do 150 członków personelu medycznego, który będzie pracował w systemie dyżurowym. Płk Bachta zapewnił, że personel szpitala został już skompletowany. "Dziś kwaterujemy pierwsze osoby skierowane tu przez ministra obrony do pracy. Nasz personel z WIM jest już przeszkolony i gotowy do pracy" - dodał.

Lekarz kpt. Jacek Siewiera z WIM powiedział, że instalacja tymczasowego szpitala pozwala na opiekę "w pełnym spektrum" nad pacjentami chorymi na COVID-19.(PAP)

Autor: Krzysztof Kowalczyk, Karol Kostrzewa

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony