Trybunał: nie było zaniedbań w śledztwie ws. katastrofy w Portugalii
Jak podała agencja Lusa, werdykt siedmiu sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu jednogłośnie oczyścił Portugalię i jej wymiar sprawiedliwości od zarzutów stawianych przez członków rodzin ofiar katastrofy lotniczej z 1980 roku.
"Mimo długiego procesu, który wydał się na pozór przesadny, należy zauważyć, że był to ogromnie złożony przypadek. Wymagał realizacji wielu działań, wykonania szeregu badań oraz przesłuchania licznych świadków i ekspertów" - uzasadnił swoją decyzję Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Wtorkowa decyzja Trybunału nie jest ostateczna. Rodziny ofiar katastrofy lotniczej mogą się od niej odwołać w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
W swoim pozwie członkowie rodzin tragicznie zmarłych zwracali uwagę na szereg zaniedbań i opóźnień ze strony portugalskich sądów podczas procedury wyjaśniającej przyczyny wypadku. Według Agencji Lusa, autorzy skargi od początku śledztwa zakładali motyw zamachu, jako główny powód katastrofy, "zwracając nań uwagę portugalskiego wymiaru sprawiedliwości".
Dopiero w 2004 roku, po niemal 25 latach śledztwa, ósma z kolei komisja parlamentarna ds. katastrofy lotniczej stwierdziła, że jej główną przyczyną był zamach. Wnioski z prac tej komisji nie zostały jednak podjęte przez portugalskie Ministerstwo Spraw Publicznych.
W lutym 2011 r. w portugalskim Zgromadzeniu Republiki pracę rozpoczęła dziewiąta komisja, która bada m.in. motywy bierności ministerstwa wobec wniosków przyjętych w 2004 roku.
4 grudnia 1980 r. w Camarate, na przedmieściach Lizbony, rozbił się samolot Cessna z premierem Portugalii Francisco Sa Carneiro, ministrem obrony narodowej Adelino Amaro da Costą oraz czterema innymi osobami na pokładzie. W wyniku upadku maszyny śmierć poniosła też jedna osoba na ziemi.
Francisco Sa Carneiro urodził się w 1934 r. w Porto. Był założycielem i liderem Demokratycznej Partii Ludowej, która dała początek Partii Socjaldemokratycznej. Pełnił urząd premiera Portugalii od stycznia 1980 r.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
zat/ jo/ mc/
Komentarze