Teleskop Hubble'a zaczyna nowe obserwacje odległych gromad galaktyk
Pierwszym efektem obserwacji jest zdjęcie masywnej gromady galaktyk Abell 370 odległej od Ziemi o około 5 miliardów lat świetlnych. Wyraźnie widać na nim soczewkowanie grawitacyjne, gdyż duża masa gromady zaburza bieg promieni świetlnych od obiektów znajdujących się za nią. W ten sposób można poznać obiekty, które w normalnych warunkach byłyby niedostępne dla naszych obecnych teleskopów. Ten "trik" astronomowie stosują, aby zbadać najdalsze galaktyki we Wszechświecie.
Soczewkowaniu grawitacyjnemu gromady Abell 370 ulegają liczne galaktyki. Najbardziej wyraźnym przykładem tego efektu jest rozciągnięta struktura, której nadano nazwę "Smok".
Poprzednikiem projektu BUFFALO był projekt Frontier Fields, w ramach którego w latach 2013-2017 przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a przeznaczono 630 godzin czasu obserwacyjnego na zbadanie sześciu gromad galaktyk, z których każda wykazuje efekty soczewkowania grawitacyjnego.
Projekt BUFFALO, czyli w pełnej nazwie Beyond Ultra-deep Frontier Fields And Legacy Observations, również ma za zadanie zbadać sześć gromad galaktyk. Przy czym tym razem naukowcy skupią się bardziej na obszarach otaczających gromady, co da większe pole widzenia. Na nowe obserwacje będzie poświęconych 160 godzin czasu obserwacyjnego w trakcie 101 orbit Teleskopu Hubble'a dookoła Ziemi. Dane uzyskane przez Teleskop Hubble'a będą uzupełnione obserwacjami z innych kosmicznych teleskopów.
Projekt jest kierowany przez europejskich astronomów z Niels Bohr Institute (Dania) oraz Durham University (Wielka Brytania), bowiem Kosmiczny Teleskop Hubble'a nie jest misją prowadzoną wyłączenie przez NASA, a swój udział ma w niej także Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Źródło:
https://www.spacetelescope.org/news/heic1816/ (PAP)
cza/ ekr/
Komentarze