Szef MON: wojsko gotowe zwiększyć wsparcie lotnicze w walce z pandemią
"Wojsko Polski wspiera cywilną służbę zdrowia, głównie mam na myśli Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Oddaliśmy do dyspozycji LPR 14 śmigłowców oraz dwa samoloty CASA C295 z załogami medycznymi To są przeszkoleni żołnierze, gotowi udzielać pomocy potrzebującym" - powiedział w poniedziałek minister obrony.
Dodał, że pomoc będzie udzielane "w miarę potrzeb" określanych przez LPR. "Jeżeli okaże się, że tych statków powietrznych jest zbyt mało, to oczywiście jesteśmy gotowi przeznaczyć kolejne" - zapewnił.
Zaznaczył, że zespoły lotnicze pochodzą z różnych jednostek, a zostały skupione tak, by móc udzielać pomocy przede wszystkim tam, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza – w woj. śląskim i mazowieckim.
Błaszczak przypomniał, że wojsko prowadzi także szpitale tymczasowe. "Dziś otworzyliśmy kolejny szpital tymczasowy w Ciechocinku, przygotowywany jest szpital tymczasowy w Szczecinie - powstanie z przekształcenia tamtejszego szpitala wojskowego. W Warszawie działają de facto trzy wojskowe szpitale tymczasowe. W sumie do dyspozycji pacjentów covidowych mamy około 1000 łóżek w całej Polsce, a w samej Warszawie 315" – powiedział Błaszczak.
Do wsparcia cywilnej służby zdrowia w ewakuacji medycznej wojsko przygotowało sześć wojskowych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych. Wojskowe śmigłowce kilka razy transportowały zakażonych pacjentów.
Uwzględnienie wojskowego transportu powietrznego w planie ewentualnej relokacji pacjentów z COVID-19 ze Śląska do regionów, gdzie są dostępne łóżka szpitalne, zapowiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Plan przygotowywany przez MSWiA i MON zakłada wykorzystanie lotniska w Pyrzowicach, gdzie ulokowano szpital tymczasowy.
Działania przeciw rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa wojsko prowadzi od lutego ubiegłego roku. Lotnicy z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie przewozili wtedy obywateli Polski z Chin do kraju, gdzie podróżnych poddawano badaniom i kwarantannie. 13 marca br. pierwszych pacjentów przyjął szpital tymczasowy zorganizowany w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu; w lutym zaczął działać szpital modułowy przy Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.
Żołnierze wspierają cywilną służbę zdrowia w szpitalach, sanepidach i stacjach krwiodawstwa. Wojsko przygotowało zespoły wymazowe, pomagało w domach pomocy społecznej, ochotnicy w WOT opiekują się osobami starszymi i samotnymi, pomagają też policji w monitorowaniu kwarantanny. W system opieki zdrowotnej włączono 14 wojskowych szpitali, pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy na koronawirusa. W kraju działa siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa, w tym dwa mobilne.(PAP)
autor: Jakub Borowski
Komentarze