Przejdź do treści
Źródło artykułu

Szef MON: Polska i Francja chcą wzmocnić współpracę w obronie powietrznej

Wrześniowy szczyt NATO oraz wzmocnienie współpracy w przestrzeni powietrznej i kosmicznej były w poniedziałek głównymi tematami rozmów ministrów obrony Polski i Francji w Paryżu. Tomasz Siemoniak i Jean-Yves Le Drian podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Minister Siemoniak wziął też udział w otwarciu targów zbrojeniowych Eurosatory.

„Rozmawialiśmy z ministrem obrony Francji o przygotowaniach do wrześniowego szczytu NATO. Nam zależy przede wszystkim na dwóch kwestiach – potwierdzeniu, że sojusznicy są gotowi ponosić większe ciężary finansowe i wzmocnieniu obecności sojuszu na Wschodzie” – powiedział PAP minister Siemoniak.

Szef MON zwrócił uwagę, że „Francja dobrze rozumie znaczenie artykułu piątego (chodzi o art. Traktatu Waszyngtońskiego, stanowiący o wspólnej obronie w razie ataku na jednego z sojuszników - PAP), jeszcze przed kryzysem była państwem, które przysłało najwięcej żołnierzy na ćwiczenia Steadfast Jazz (na Bałtyku)”.

Szef MON przypomniał też, że do Malborka przyleciały francuskie myśliwce, by wspomóc operację Baltic Air Policing (rotacyjna ochrona powietrzna Litwy, Łotwy i Estonii - PAP) w czasie dyżuru polskich lotników z malborskiej bazy.

Jak zaznaczył szef MON, Francja będzie państwem wiodącym tegorocznych targów przemysłu obronnego w Kielcach, które rozpoczną się na kilka dni przed szczytem NATO w walijskim Newport.

„Oczywiście rozmawialiśmy o kryzysie ukraińsko-rosyjskim, podpisaliśmy też list intencyjny dotyczący współpracy sił powietrznych i obrony powietrznej. Naszym zamiarem jest powrót do intensywnej współpracy sił powietrznych obu państw, jaką mieliśmy w latach 90., a która potem nieco osłabła” – dodał.

„Jeśli chodzi o obronę powietrzną, jesteśmy w trakcie postępowania, które ma doprowadzić do zakupu, ale niezależnie od niego, interesują nas wszelkie doświadczenia od strony wojskowej” – powiedział Siemoniak.

"List mówi też o współpracy w dziedzinie kosmicznej. Chcemy na to postawić. Francja to wiodące państwo, jeśli chodzi o przemysł kosmiczny, satelity, rakiety. Spodziewamy się, że - jak sugerował już prezydent - w następnym okresie planistycznym wykorzystanie kosmosu może być jednym z priorytetów modernizacji. Francja wydaje się tu bardzo dobrym partnerem” – ocenił szef MON. (PAP)

brw/ abr/ gma/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony