Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sonda MAVEN weszła na orbitę marsjańską

Na orbitę wokół Marsa dotarła nowa amerykańska sonda kosmiczna MAVEN. Nastąpiło to w poniedziałek. Sonda ma badać górne warstwy atmosfery Marsa - poinformowała NASA.

Podróż sondy od momentu wystrzelenia z Ziemi trwała 10 miesięcy, w trakcie których pokonała 771 milionów kilometrów. Operacja była autonomicznie kontrolowana przez komputery pokładowe, instrukcje odpowiednich manewrów zostały wcześniej przesłane przez zespół kontroli misji. Po wejściu na marsjańską orbitę - 22 września o godzinie 4.24 polskiego czasu - sonda następnie potwierdziła swoją pozycję stacjom naziemnym NASA w USA i w Australii.

Teraz rozpocznie się sześciotygodniowa faza testowania instrumentów sondy i manewrów korekcyjnych, po których znajdzie się na docelowej orbicie naukowej. Potem przez rok potrwa właściwa faza zbierania danych naukowych, w trakcie której MAVEN będzie badać skład chemiczny i strukturę górnych warstw atmosfery Marsa oraz śledzić utratę gazu w przestrzeń kosmiczną i interakcje z wiatrem słonecznym.

W trakcie misji sonda będzie pięciokrotnie zmieniać wysokość swojej orbity, tak aby w punkcie najbliższym powierzchni planety odległość zmniejszyła się od 150 km do 125 km. Ma to na celu znalezienie granicy pomiędzy dolną, a górną warstwą marsjańskiej atmosfery.

Cały projekt zajął ponad dekadę. Jak przypomniał Bruce Jakosky, kierownik naukowy projektu MAVEN, od pierwszego pomysłu na tę misję kosmiczną minęło 11 lat.

Sonda MAVEN została wystrzelona 18 listopada 2013 r. z Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie. Posiada trzy zestawy instrumentów naukowych: Particles and Fields Package do pomiarów wiatru słonecznego i jonosfery planety, Remote Sensing Package do badania własności górnej atmosfery i jonosfery oraz spektrometr do pomiarów składu chemicznego i izotopowego. (PAP)

cza/ agt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony