Sonda Juno przeleciała nad Wielką Czerwoną Plamą na Jowiszu
Sonda Juno została wystrzelona z Ziemi 5 sierpnia 2011 r. Na orbicie wokół Jowisza znajduje się już rok (okrągły rok minął 4 lipca b.r.). Podczas przelotów sonda zbliża się na odległość nawet 3400 kilometrów nad wierzchołkami chmur w atmosferze Jowisza.
Najnowsze zbliżenie do Jowisza jest bardzo interesujące, bo sonda przeleciała nad Wielką Czerwoną Plamą - gigantyczną burzą w atmosferze planety, rozciągającą się na 16 tysięcy kilometrów. Wielka Czerwona Plama ma rozmiary większe niż Ziemia i prawdopodobnie istnieje od co najmniej 350 lat.
Podczas ostatniego przelotu Juno osiągnęła punkt orbity najbliższy Jowiszowi we wtorek o godz. 3:55 polskiego czasu. Znajdowała się wtedy 3500 kilometrów nad chmurami. 11 minut i 33 sekundy później przeleciała bezpośrednio nad Wielką Czerwoną Plamą. Od tej struktury dzieliła ją odległość 9000 kilometrów.
Podczas przelotu działały wszystkie instrumenty naukowe sondy, które zbierały dane i wykonywały zdjęcia. Obecnie naukowcy czekają na przesłanie przez sondę danych na Ziemię. (PAP)
cza/ ekr/
Komentarze