Sonda InSight pokonała już ponad połowę drogi do Marsa

Po pokonaniu przez sondę InSight połowy dystansu do Marsa przeprowadzono testy jej instrumentów i wszystkie działają poprawnie - poinformowała NASA. InSight to kolejna amerykańska misja kosmiczna, której celem jest lądowanie na powierzchni Marsa.

Sonda InSight została wystrzelona z Ziemi 5 maja br., a lądowanie na powierzchni Czerwonej Planety zaplanowano na 26 listopada. Do tej pory sonda pokonała 277 milionów kilometrów w ciągu 107 dni od momentu startu (stan na 20 sierpnia). Czeka ją jeszcze 208 milionów kilometrów podróży, które ma przelecieć w 98 dni.

Lądowanie nastąpi na obszarze o nazwie Elysium Planitia. InSight będzie pierwszą misją, której zadaniem będzie przyjrzenie się wnętrzu Marsa. Nazwa InSight to skrót od Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport.

Okres podróży sondy wykorzystywany jest przez zespół kontroli misji nie tylko do przygotowań do lądowania, ale także do testów poszczególnych podsystemów sondy kluczowych dla operacji lądowania, a potem działania na powierzchni planety. W szczególności sprawdzono sejsmometr, który będzie służyć do detekcji trzęsień gruntu marsjańskiego. Sejsmometr oraz inne instrumenty naukowe przeszły wszystkie testy udanie.

Na pokładzie sondy znajduje się także sprzęt polskiej konstrukcji. Firma Astronika opracowała urządzenie, które wbije się na pięć metrów w głąb gruntu (Kret HP3). Polacy są odpowiedzialni za cały mechanizm, który będzie służył do wbicia się pod powierzchnię, natomiast urządzenia pomiarowe na nim zamontowane są produkcji Niemieckiej Agencji Kosmicznej. (PAP)

cza/ ekr/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus