Serbia otrzymała od Rosji myśliwce MiG-29

Rosja formalnie przekazała w piątek Serbii sześć myśliwców MiG-29, co odbyło się w wojskowej bazie lotniczej Batajnica koło Belgradu w obecności rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu.

Dostawa ma formę darowizny, ale ocenia się, że na remont tych używanych samolotów Serbia wyda około 200 mln euro. Myśliwce mają wejść do służby w przyszłym roku.

Prowadzone w latach 90. wojny ogołociły serbskie lotnictwo wojskowe ze sprzętu. Wszystkie jego starsze myśliwce MiG-21 zostały wycofane ze służby, a trzem używanym dotąd samolotom MiG-29 kończą się resursy ekspoatacyjne.

"Drogi panie Szojgu, dziękuję za te wspaniałe prezenty, dziękuję narodowi rosyjskiemu i prezydentowi (Władimirowi) Putinowi. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie jeszcze lepsza" - powiedział do Szojgu w języku rosyjskim prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

Przekazaniu myśliwców towarzyszyły pokazy akrobacji lotniczej rosyjskiego wojskowego zespołu Striżi (Jeżyki) oraz ćwiczebnej operacji antyterrorystycznej w wykonaniu specjalnej jednostki serbskiej piechoty. Impreza odbyła się w 73 rocznicę wyzwolenia Belgradu przez komunistycznych jugosłowiańskich partyzantów i wspierającą ich radziecką Armię Czerwoną.

"Nasi ojcowie i dziadowie walczyli ramię w ramię by wyzwolić Belgrad. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, gdy wielu usiłuje pisać historię na nowo" - powiedział Szojgu. (PAP)

dmi/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus