Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sejm: komisja infrastruktury przyjęła informację dot. OLT Express

Sejmowa komisja infrastruktury przyjęła w środę informację rządu na temat tzw. białej księgi działań resortu transportu i podległych mu organów wobec spółek z grupy OLT Express.

Wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz przypomniał posłom, że autorem białej księgi jest Urząd Lotnictwa Cywilnego. Dokument opisuje m.in. działania podejmowane przez prezesa ULC wobec przewoźników z grupy OLT Express – czyli OLT Express Regional i OLT Express Poland.

„Opracowany przez ULC dokument (... zawiera opis działań, jakie prezes ULC podejmował w stosunku do przewoźników z grupy OLT Express w okresie ich działalności. W dokumencie omówiono także zasady i regulacje prawne dotyczące udzielania przez właściwe krajowe władze lotnicze koncesji na podjęcie działalności gospodarczej w zakresie przewozu lotniczego” – powiedział posłom Jarmuziewicz.

Dodał, że dokument opisuje również, kiedy ULC może cofnąć czy też zawiesić koncesję przewoźnikowi lotniczemu. Zawiera też kopie decyzji, jakie podejmował prezes ULC. Przypomniał, że ULC 27 lipca zawiesił koncesję lotniczą spółce OLT Express Regional, a 1 sierpnia - OLT Express Poland.

„Odnosząc się do kwestii przejęcia udziałów przez Amber Gold w spółkach OLT – należy podkreślić, że kwestie te pozostają poza kompetencjami prezesa ULC” - zaznaczył Jarmuziewicz.

Pod koniec sierpnia ub.r w Sejmie została przedstawiona informacja rządu ws. Amber Gold. Spółka ta była m.in. inwestorem upadłych linii lotniczych - OLT Express Regional oraz OLT Express Poland - z grupy OLT Express. Minister transportu Sławomir Nowak poinformował wówczas posłów, że w ULC trwa kontrola, która ma na celu sprawdzenie procesu przyznawania przez Urząd koncesji liniom lotniczym.

Kontrola zakończyła się w połowie września, wykazała liczne uchybienia i nieprawidłowości w funkcjonowaniu urzędu w wielu postępowaniach i w stosunku do wielu podmiotów. W wyniku kontroli Nowak zdymisjonował wiceprezesa ULC Zbigniewa Mączkę, a także czterech innych urzędników. Minister zobligował wówczas powołanego w październiku ub.r. prezesa ULC Piotra Ołowskiego do wdrożenia natychmiastowego programu naprawczego na podstawie wniosków resortu transportu. (PAP)

aop/ je/ gma/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony