Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sejm/ Debata nad prezydenckim projektem nt. obrony powietrznej

Sejm zajmuje się w środę prezydenckim projektem ustawy, zgodnie z którym przez najbliższe 10 lat obrona powietrzna, w tym przeciwrakietowa, ma być finansowana z kwot, jakie w budżecie MON znajdą się dzięki wzrostowi PKB.

"Posłowie komisji obrony narodowej uważają, że modernizacja systemu obrony (powietrznej i przeciwrakietowej) jest pilnym zadaniem, ponieważ jest ona jednym z najsłabszych ogniw w siłach zbrojnych" - powiedziała przedstawiająca projekt w imieniu komisji obrony Jadwiga Zakrzewska (PO).

Projekt nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski przesłał do Sejmu we wrześniu 2012 r.

Zgodnie z obecną ustawą na obronność przeznacza się co najmniej 1,95 proc. PKB. Prezydent zaproponował, by w latach 2014-2023 kwoty wynikające ze wzrostu PKB przeznaczać właśnie na finansowanie obrony przeciwrakietowej, uznanej za najpilniejszą potrzebę polskiego wojska.

Podpisując projekt kierowany do Sejmu, prezydent podkreślał, że dokument powstał w porozumieniu z MON. W grudniu 2012 r. projekt poparł rząd.

Dzięki stabilnemu finansowaniu armia ma do 2023 r. otrzymać mobilny system przeciwrakietowy zapewniający ochronę wybranych obszarów – ważnych obiektów lub dużych zgrupowań wojsk, a w razie potrzeby także kontyngentów za granicą. Polski system ma się nadawać do samodzielnego użycia dla obrony terytorium kraju, ma też być w pełni kompatybilny i zintegrowany z systemem budowanym przez NATO. (PAP)

ral/ brw/ par/ jra/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony