Poleciał…

Rakiety latały nad Rudnikami

To była udana impreza – oceniają zawodnicy i organizatorzy Mistrzostw Polski Modeli Kosmicznych, które odbyły się w lipcu tego roku na lotnisku Rudniki. Modelarze startowali w kilku klasach. Zawody udowodniły, że modelarstwem lotniczym interesują się także kobiety. W mistrzostwach wzięło udział kilkanaście pań.

Były to zawody dla modeli rakiet. Są wykonane z lekkich materiałów, głównie laminatu i papieru. Każdy model jest napędzany fabrycznym silnikiem rakietowym o odpowiednich parametrach.

– Modele startują pionowo z wyrzutni. Po starcie rakieta wyrzuca spadochron lub taśmę hamującą. Są też modele z opadaniem wirowym – mówi Mariusz Wrona z Aeroklubu Częstochowskiego, organizator zawodów. – Na mistrzostwach były też modele rakietoplanów. To modele szybowców startujące także pionowo z wyrzutni jak rakiety. Po zakończeniu lotu na silniku rakietowym rozkładają się automatycznie skrzydła i lot jest kontynuowany jak normalnego szybowca.

Modelarstwo lotnicze łączy pokolenia

Zawodnicy mogli zgłosić do mistrzostw po dwie rakiety i musieli wykonać nimi po trzy loty. Wśród seniorów w klasie S3A Leszek Małmyga z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej i Sebastian Szulc z MTS Kwidzyn uzyskali taki sam czas. O zwycięstwie musiała rozstrzygnąć dogrywka. Wygrał Leszek Małmyga. Trzecią lokatę wywalczył Eryk Jaszkim z SSMG „Twoje Miasto”.

Rywalizowało 24 modelarzy. W klasie S4A najlepsza była Beata Sadowska-Arasimowicz z Aeroklubu Świdnickiego. Wyprzedziła Leszka Małmygę (drugie miejsce) i Leszka Arasimowicza z Aeroklubu Świdnickiego (trzecia lokata). W tej konkurencji wzięło udział 21 osób.

W klasie S6A zwyciężył Leszek Małmyga z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Drugą pozycję wywalczyła Beata Sadowska-Arasimowicz z Aeroklubu Świdnickiego, a trzecie miejsce zdobył Krzysztof Przybytek z MTSR „Sowiniec”. Rywalizowało 24 zawodników.

W klasie S9A bezkonkurencyjny był Sebastian Szulc z MTS Kwidzyn. Na drugim miejscu znalazł się Jakub Jaros z MTSR „Sowiniec”. Trzecią lokatę zajął Leszek Małmyga z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. W tej konkurencji wzięło udział 20 osób.

W klasie S6A kobiet najlepsza okazała się Agata Kluba z GSML wyprzedzając Kingę Maj-Kopciuch z Aeroklubu Śląskiego. Trzecią pozycję zdobyła Natalia Kopciuch (KA). Startowało 12 pań.

Na lotnisku Rudniki rozegrano także Mistrzostwa Polski Modeli Kosmicznych juniorów. W tej kategorii wiekowej w klasie S4A zwyciężył Szymon Byrtek z MTSR Sowiniec. Drugi był jego klubowy kolega Konrad Wierzbicki. Na trzecim miejscu aex aequo znaleźli się Emanuel Barwiński (NW) i Paweł Chołody (Aeroklub Świdnicki). Startowało 19 osób.

W klasie S3A wygrała Wiktoria Maj (KA). Drugi był Patryk Hopej (KM „Zefirek” Muszyna), a trzeci Emanuel Barwiński. Rywalizowało 23 juniorów.

W klasie S6A w grupie 21 zawodników wygrał Patryk Sadowski (Aeroklub Świdnicki). Drugą lokatę zdobył Kacper Tryburek (SW), a trzecią Emanuel Barwiński (NW). W klasie S9A w grupie 20 juniorów najlepszy był Antoni Biernacki z MTSR „Sowiniec”, za którym znaleźli się Konrad Wierzbicki i Szymon Byrtek (obaj z tego samego klubu). (wik)