Przejdź do treści
Źródło artykułu

Samoloty Iskry i MiG-i na dukatach z okazji Air Show

Ponad 30 tys. pamiątkowych dukatów wybiła Mennica Polska z okazji zaplanowanych na sobotę i niedzielę w Radomiu Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show. Na rewersach dukatów znajdują się samoloty MiG-29 i TS-11 Iskra.

Na awersach monet znajduje się herb Radomia, miasta w którym od 2000 roku odbywają się największe w Polsce pokazy lotnicze.

Dukaty o nazwach Migi i Iskry wykonano w wersjach bimetalicznych oraz srebrnych. Dukaty bimetaliczne, czyli przygotowane z dwóch stopów menniczych, mają nominały 7 Migów i 7 Iskier (odpowiadają równowartości 7 zł).

Jak poinformował w czwartek dziennikarzy członek zarządu Mennicy Polskiej Grzegorz Zambrzycki za dukaty te będzie można dokonywać zakupów podczas Air Show. „Ale przede wszystkim mają one wartość numizmatyczną i na pewno staną się bardzo poszukiwanym numizmatem przez wszystkich kolekcjonerów, nie tylko w Polsce” – dodał Zambrzycki.

Nominały srebrnych dukatów to 70 Migów i 70 Iskier. Są to tylko i wyłącznie walory kolekcjonerskie. Będą sprzedawane po 160 zł.

Mennica Polska po raz drugi przygotowała dukaty lokalne z okazji Air Show. W 2009 roku znajdowały się na nich samoloty Orlik i F-16.

„Samoloty, które wybraliśmy w tym roku, nawiązują bardziej do historii polskiego lotnictwa wojskowego. Iskra przez wiele lat była podstawowym modelem szkoleniowym, a MiG był podstawowym samolotem będącym w służbie czynnej” – wyjaśnił Zambrzycki.

Podczas tegorocznych pokazów lotniczych Air Show, które weekend odbędą się na lotnisku w Radomiu, będzie można zobaczyć ponad 180 statków powietrznych z 17 krajów. Organizatorzy spodziewają się nawet 200 tysięcy widzów.

Gwiazdami pokazów będą dwa światowej sławy zespoły akrobacyjne - "Frecce TriColori" ("Trójkolorowe Strzały") z Włoch oraz "Patrouille de France" z Francji. Włosi latający w zespole 10 samolotów Aermacchi MB-339PAN po raz ostatni wystąpili w Polsce w 2001 r., a Francuzi - wykonujący pokaz na ośmiu samolotach Alpha Jet - cztery lata temu.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi też zespół akrobacyjny Szwajcarskich Sił Powietrznych "Patrouille Suisse", latający na sześciu samolotach Northrop F-5E Tiger II, a także zespół Chorwackich Sił Powietrznych i Obrony Przeciwlotniczej "Krila Oluje" ("Skrzydła Burzy"), wykorzystujący sześć samolotów Pilatus PC-9M.

Na pokazach nie zabraknie także polskich zespołów - "Biało-Czerwonych Iskier" oraz "Orlików". Siły Powietrzne zaprezentują samoloty MiG-29, F-16, Su-22 oraz m.in. C-130, CASA i C-295M. Akrobacje wykonają też piloci m.in. z Austrii, Belgii, Czech, Grecji, Holandii, Węgier, Niemiec.

Podczas Air Show 2011 w Radomiu zaprezentowany zostanie wyprodukowany w PZL Mielec śmigłowiec Black Hawk. Będzie to jego pierwszy pokaz w locie.

Organizatorami imprezy są: Siły Powietrzne RP, Urząd Miejski w Radomiu, Aeroklub Polski, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT i Port Lotniczy Radom S.A. Honorowy patronat nad pokazami objął prezydent Bronisław Komorowski.

Air Show w Radomiu to największe w Polsce międzynarodowe pokazy lotnicze samolotów wojskowych i cywilnych. W tym roku impreza odbędzie się po raz dwunasty. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się też w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku Sadków; od 2003 r. jest organizowane co dwa lata.

Dwie ostatnie edycje Air Show zakończyły się tragicznie. W czasie pokazu w 2007 r. w katastrofie lotniczej zginęło dwóch pilotów zespołu akrobacyjnego "Żelazny" z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Z kolei w 2009 roku podczas pokazu spadł białoruski myśliwiec Su-27; zginęło wówczas dwóch lotników z Białorusi. (PAP)

ilp/ pz/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony