Prasa: 2016 - rokiem marketingu rosyjskiej broni
"Eksperci przyznają, że 2016 rok był poświęcony marketingowi, zbudowanemu m.in. na rezultatach użycia lotnictwa bojowego i systemów obrony przeciwlotniczej w operacji wojskowej Rosji w Syrii. W ten sposób poczyniono poważne przygotowania na rok 2017" - relacjonuje gazeta. Ekspert wojskowy Andriej Frołow powiedział "Kommiersantowi", że w minionym roku nie zawarto żadnego poważnego kontraktu na dostawę samolotów bojowych, sprzęt morski czy systemy obrony przeciwrakietowej.
Frołow podkreślił, że zawarto kontrakty na sumę 9,5 mld dolarów, co wymagało dużych zabiegów. Źródła dziennika w przemyśle obronnym potwierdzają, że główny nacisk w 2016 roku położono na realizację wcześniejszych porozumień, zawartych z Algierią, Wietnamem, Chinami i Indiami. "Eksport rosyjskiego sprzętu bije rekordy" - podkreśla dziennik i zaznacza, że w 2017 roku Rosja liczy na zawarcie wielomiliardowych kontraktów.
Rozmówcy gazety wskazują m.in. na toczące się rozmowy z Algierią o kupnie bombowców Su-32 (eksportowej wersji Su-34) i zainteresowanie Indonezji myśliwcami Su-35. Osiągnięto postęp w kwestii dostaw systemów rakietowych S-400 Triumf do Indii i Turcji. Indie są także zainteresowane leasingiem drugiego atomowego okrętu podwodnego. "W razie zawarcia wszystkich oczekiwanych kontraktów z Indiami zapewnimy połowę rocznej wielkości dostaw. Są szanse osiągnięcia poziomu 16-17 mld USD, jeśli chodzi o kontrakty i 14-15 mld USD w przypadku dostaw" - mówi Frołow.
"Kommiersant" podaje, że w 2016 roku Rosja dostarczała broń krajom poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw. Białoruś otrzymała cztery dywizjony rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300PS i jeden dywizjon systemu Gor-M2K, a także śmigłowce Mi-17W-5 i transportery opancerzone BTR-82A. Kontynuowane były dostawy czołgów T-90S do Azerbejdżanu. Armenia stała się pierwszym państwem za granicą, do którego trafiły systemy rakietowe Iskander. Kazachstanowi Rosja dostarczyła samoloty bojowe Su-30SM i śmigłowce Mi-171Sz i Mi-35M. Dostawy do tych krajów Rosja realizuje zarówno w ramach zobowiązań w poradzieckiej Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), jak i na zasadach komercyjnych.
Jak poinformował w środę prezydent Władimir Putin, dostawy rosyjskiej broni przekroczyły w zeszłym roku wartość 15 mld USD, wartość nowych kontraktów wyniosła 9,5 mld USD.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ lm/ kar/
Komentarze