Pożegnanie ukraińskich ofiar katastrofy samolotu w Iranie odbędzie się w niedzielę

Ceremonia upamiętnienia obywateli Ukrainy, którzy zginęli w ubiegłotygodniowej katastrofie samolotu linii UIA w Iranie, odbędzie się w niedzielę - poinformowało w piątek biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Wcześniej ukraińskie MSW podawało, że szczątki 11 Ukraińców zostaną sprowadzone do kraju 19 stycznia.

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę przed południem czasu lokalnego na lotnisku Boryspil pod Kijowem i będą transmitowane przez stacje telewizyjne. Biuro Zełenskiego otworzyło w piątek wieczorem akredytacje dla dziennikarzy, którzy będą relacjonowali to wydarzenie.

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, odbywający rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się 8 stycznia w stolicy Iranu. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

W sobotę Iran przyznał, że jego siły zbrojne nieumyślnie zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

W piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko oświadczył, że Teheran gotów jest przekazać władzom w Kijowie czarne skrzynki zestrzelonej maszyny, jednak może to nastąpić dopiero po zbadaniu ich w Iranie.

Według Prystajki w przyszłym tygodniu na Ukrainę przybędzie specjalny wysłannik władz Iran, który przyjedzie z oficjalnymi przeprosinami i wyjaśnieniami w sprawie katastrofy.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ kar/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus