Port Lotniczy Gdańsk obsłużył w I kw. prawie milion pasażerów
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy poinformował w czwartek, że w pierwszym kwartale 2018 roku obsłużył 982 tys. 875 pasażerów, co stanowi wzrost o 11,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku. Tylko w marcu obsłużono prawie 352 tys. pasażerów, o 12,6 proc. więcej w porównaniu do marca ubiegłego roku. W styczniu z gdańskiego lotniska skorzystało ok. 320 tys. osób (wzrost o 11 proc.), a w lutym ok. 310 tys. (11,7 proc.).
Cytowany w komunikacie prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Tomasz Kloskowski zwraca uwagę, że "pierwszy kwartał roku, z obsłużonym niemal milionem pasażerów i wzrostem na poziomie 11,8 proc., to z pewnością dobry i stabilny krok w stronę przekroczenia upragnionego progu 5 mln pasażerów". Na początku roku lotnisko postawiło sobie "bardzo ambitne wyzwanie, jakim jest osiągnięcie w ciągu 2018 roku liczby 5 milionów obsłużonych pasażerów".
Kloskowski zauważa, że port osiąga "bardzo dobre wyniki na zagranicznych połączeniach regularnych". "Cieszy nas fakt doskonałej koniunktury lotów czarterowych. Tutaj - głównie dzięki powrocie turystyki do krajów arabskich - osiągnęliśmy niemal 55 proc. wzrost" - poinformował. Od początku roku 35 proc. wzrost zanotował ruch cargo.
Prezes portu zwrócił uwagę, że "do pełni szczęścia brakuje połączeń krajowych". "Po wycofaniu się linii Ryanair z trasy do Warszawy (połączenia krajowe - PAP) wykazują spadek ruchu" - wyjaśnił Kloskowski.
W nowym, letnim rozkładzie lotów z gdańskiego Portu Lotniczego zainaugurowane zostały nowe trasy do Lwowa i Rygi oraz wzrosła częstotliwość połączeń do Monachium i Frankfurtu. W tym miesiącu zostanie zainaugurowane połączenie do Wiednia a w maju do Aten.
W sezonie letnim w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do ponad 60 portów. W ruchu czarterowym z Gdańska można polecieć do ponad 20 portów, w tym po raz pierwszy do Tirany, Tunezji, Sewilli i Almerii (nowości).
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w 2017 r. obsłużył ponad 4,6 mln pasażerów, czyli o 15 proc. więcej niż rok wcześniej i zanotował prawie 25 mln zł zysku. W tym roku port planuje obsłużyć 5 mln pasażerów, co by stanowiło wzrost o ok. 10 proc. w porównaniu z 2017 rokiem. Jesienią ma zacząć działać na lotnisku kategoria III podejścia ILS (ang. Instrument Landing System). W Gdańsku ma działać kategoria III B, dzięki której samoloty będą mogły operować nawet przy niewielkiej widoczności.
Port Lotniczy Gdańsk Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością została zawiązana 30 kwietnia 1993 roku. Największymi udziałowcami spółki są: Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" oraz Gdynia i Sopot. (PAP)
autor: Bożena Leszczyńska
edytor: Dorota Skrobisz
Komentarze