Porozumienie PAK i USA o wymianie danych dot. zdarzeń w kosmosie
Główny specjalista ds. kontaktów z mediami Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) Urszula Szwed-Strych cytowana w piątkowym komunikacie Agencji wyjaśniła, że dzięki podpisanemu 10 kwietnia w Colorado Springs porozumieniu z Dowództwem Strategicznym Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command – USSTRATCOM) Polska uzyska dostęp do danych i usług związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie, takich jak m.in. ostrzeżenia o zderzeniach, fragmentacji czy niekontrolowanym wejściu w atmosferę obiektów satelitarnych. Zapewni je 18. Eskadra Kontroli Dowództwa Kosmicznego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air Force Space Command’s 18th Space Control Squadron).
Zadania USSTRATCOM obejmują m.in. obowiązki dotyczące strategicznego odstraszania, operacji nuklearnych i kosmicznych, jak również rażenie w wymiarze globalnym, obronę przeciwrakietową oraz analizy wraz z wskazywaniem i nominacją celów.
Agencja wskazała, że dane z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie (SSA - Space Situational Awareness) są istotne dla zabezpieczenia systemów satelitarnych przed zagrożeniami, które mają źródło w środowisku kosmicznym. Odgrywają one kluczową rolę m.in. w zapewnieniu bezpieczeństwa kosztownej infrastruktury działającej w kosmosie – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy prawie 2 tys. czynnych satelitów obserwacyjnych, nawigacyjnych i telekomunikacyjnych, które dostarczają zobrazowania i informacje wykorzystywane na co dzień na całym świecie - dodano.
Cytowana w komunikacie szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przypomniała, że budowa i uruchomienie krajowego systemu świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej jest jednym z celów wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej. "Porozumienie ma także znaczenie technologiczne dla polskiego sektora kosmicznego. Wpłynie na rozwój infrastruktury monitorowania obiektów w przestrzeni kosmicznej czyli wszelkiego rodzaju systemów sensorów, jak również analiz i przetwarzania danych obserwacyjnych" - wskazała minister.
Szwed-Strych dodała, że podpisanie porozumienia na wykorzystanie danych SSA z USSTRATCOM jest kolejnym działaniem realizowanym przez PAK, zmierzającym do rozwoju krajowych zdolności z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie. W grudniu ub.r. nasz kraj dołączył do europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking - Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych). Ustanowienie, rozwój i eksploatacja krajowego systemu świadomości sytuacyjnej w kosmosie zostało ujęte jako jeden z pięciu dużych projektów, które mają być realizowane w ramach Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021.
"Podpisanie porozumienia z USSTRATCOM pomoże w budowaniu polskich kompetencji w zakresie świadomości sytuacyjnej w kosmosie, w tym zwłaszcza w rozwoju krajowego Centrum Operacyjnego SSA, którego działania będą służyły m.in. wzmacnianiu bezpieczeństwa satelitów polskich i sojuszniczych w przestrzeni kosmicznej. Otworzy też drogę do nawiązania szerszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie świadomości sytuacyjnej w kosmosie" - ocenił p.o. prezesa PAK Michał Szaniawski.
Zdaniem cytowanej w komunikacie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podpisana umowa między PAK a Dowództwem Strategicznym USA to milowy krok we wzmacnianiu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie kosmosu. "W szczególności realizuje cele wyznaczone przez prezydenta Trumpa (prezydenta USA Donalda Trumpa - PAP) dotyczące wspierania bezpiecznych, stabilnych i zrównoważonych aktywności w przestrzeni kosmicznej" - zaznaczyła.
Polską Agencję Kosmiczną powołano ustawą z 26 września 2014 r. Jako rządowa agencja wykonawcza uczestniczy w realizacji strategicznych celów Polski, podejmując działania zwiększenia wykorzystania systemów satelitarnych i przyspieszenia rozwoju technologii kosmicznych na rzecz krajowej administracji, nauki, gospodarki i obronności. (PAP)
autor: Michał Boroń
mick/ pad/
Komentarze