1000 godzin na AWACs po raz piąty

kpt. nawigator Zbigniew Gutowski/ fot. st. sierż. Wojciech Lewandowski

W ostatnich dniach października tuż przed zakończeniem służby w NAEW&C w Geilenkirchen w Niemczech kapitan nawigator Zbigniew Gutowski uzyskał nalot 1000 godzin na samolocie E-3A AWACS.

Gutowski jest piątym Polakiem, który osiągnął 1000 godzin nalotu w komponencie E-3A. Wcześniej taki wynik uzyskali kapitanowie Radosław Ciemięs i Andrzej Turko, podpułkownik Tomasz Kotas i starszy chorąży Krzysztof Gadowski. Po powrocie do kraju objął wyższe stanowisko i awansował na majora.
Po wylataniu 1000 godzin na AWACS otrzymuje się list gratulacyjny od firmy Boeing oraz mały znaczek na klapę munduru podkreślający wynik. Zdarzają się w komponencie żołnierze z naszywkami honorującymi wylatanie 9000 godzin, a nawet 11000. Taki rezultat jest możliwy, gdy żołnierz służy w komponencie od wielu lat. Polacy chętnie podejmują rywalizację i w czasie swojego pobytu w Geilenkirchen robią wszystko, aby uzyskać jak najwięcej doświadczenia i znacząco podnieść kwalifikacje nawigatorskie.

Zbigniew Gutowski w latach 2010-12 pełnił obowiązki nawigatora pokładowego w składzie załogi latającej (flying crew). Nalot bojowy uzyskał biorąc udział we wszystkich operacjach, w których uczestniczył Komponent E-3A. Zakończył już służbę w komponencie i odbył pożegnalny lot (fini-fly). Szkolenie na nawigatora pokładowego zaczął jego następca, kapitan Łukasz Chwiejczak.

ppłk Zenon Kot

Więcej zdjęć na stronie Sił Powietrznych RP
 

Źródło: Siły Powietrzne
comments powered by Disqus