Polskie zespoły akrobacyjne Sił Powietrznych na pokazach w kraju i za granicą
Jak poinformował PAP oficer prasowy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie kpt. Grzegorz Grabarczuk, zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry wystąpi w tym roku dziewięć razy.
Za granicą po raz pierwszy piloci z Dęblina pokażą się pod koniec maja na pokazach w Salon de Provence we Francji. Następnie wystąpią w Hradec Kralove w Czechach. Przed polską publicznością piloci iskier zaprezentują się siedmiokrotnie, m.in. w Warszawie, Mielcu oraz Lesznie.
Podczas najważniejszej imprezy lotniczej w kraju - Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show, które odbędą się 24-25 sierpnia w Radomiu - planowane są obchody 50-lecia samolotów TS-11 Iskra w Siłach Powietrznych RP.
Z kolei drugi zespół akrobacyjny Sił Powietrznych RP - Orlik przygotowuje na Air Show w Radomiu nowy program w układzie ośmiu, a nie jak dotychczas sześciu samolotów. Orliki dadzą także pokaz m.in. w Krakowie, Pile oraz Włocławku.
Zaspół Biało-Czerwone Iskry kontynuuje tradycje utworzonego w 1968 r. w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu zespołu pod nazwą Rombik, który latał w składzie czterech samolotów TS-11 Iskra. W 2000 r. grupa otrzymała nową nazwę Biało-Czerwone Iskry. Wprowadzono nowe elementy w pokazie dynamicznym, a także nowe logo i malowanie w barwach narodowych.
Zespół akrobacyjny Orlik powstał w 1998 r. w Radomiu. Jego utworzenie było związane z zaproszeniem polskiego lotnictwa wojskowego do wzięcia udziału w Royal International Air Tatoo w Anglii. Piloci Orlika rekrutują się spośród instruktorów z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. (PAP)
ilp/ abr/
Komentarze