Polska ważnym partnerem handlowym Kanady
Wartość importu z Polski była siedmiokrotnie większa niż wartość kanadyjskiego eksportu do Polski. W 2015 r. polski eksport do Kanady wyniósł 1,7 mld dolarów; według kanadyjskich statystyk złożyły się na to przede wszystkim: maszyny, urządzenia elektryczne, produkcja lotnicza, a także meble i futra. Kanada eksportuje do Polski głównie: maszyny, surowce i paliwa oraz instrumenty medyczne i chirurgiczne, a wartość kanadyjskiego eksportu do Polski wyniosła w ub.r. 251 mln dolarów kanadyjskich.
Ta struktura polskiego eksportu związana jest z kanadyjskimi inwestycjami w Polsce, których wartość na koniec 2014 r. wyniosła 264 mln dolarów kanadyjskich. W Polsce są obecne firmy z branży lotniczej, jak Bombardier, Pratt&Whitney Canada, Heli-one; farmaceutycznej - Apotex, Valeant, teleinformatycznej i informatycznej – Redknee czy CGI, inżynierskiej – SNC-Lavalin, czy żywnościowej, jak McCain.
Polski eksport jest widoczny także w mniejszej skali. Polską żywność można znaleźć nie tylko w polskich sklepach, także w dużych kanadyjskich sieciach, są polskie sklepy meblowe, polskie kosmetyki, porcelana, pościel, nawet nieco odzieży i butów. Są też polskie jabłka. O zgodę Kanadyjskiej Agencji ds. Inspekcji Żywności (CFIA) na ich import starano się od 2012 r., polskim ogrodnikom pomogło wprowadzenie przez Rosję embarga w sierpniu 2014 r. CFIA wydała zgodę pod koniec października 2014 r.
Kanadyjskie firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce mogą korzystać z pomocy oferowanej przez rządową agencję Export Development Canada (EDC). Obecny szef kanadyjskiego banku centralnego, Stephen Poloz, był głównym ekonomistą EDC i odwiedził Polskę dziesięć lat temu.
EDC uważa Polskę za jeden z kluczowych rynków dla swojej działalności, ocenia, że obecność w Unii Europejskiej i odporność na niedawny kryzys w światowej gospodarce czyni z Polski jednym z interesujących krajów dla inwestycji. Jednak w ostatnim kwartalnym przeglądzie EDC zwróciło uwagę, że obecnie rządzący PiS składał w kampanii wyborczej obietnice, których spełnienie oznacza ryzyko odwrotu od reform, utrudnienia działalności zagranicznych firm w niektórych sektorach i ograniczenia niezależności kluczowych państwowych instytucji.
Polscy dyplomaci przyznają, że w Polsce nie docenia się Kanady jako kraju, który jest dobrym przyczółkiem do budowania pozycji w USA. Obecnie negocjowana umowa handlowa między Unią Europejską a USA (TTIP) w znacznej części jest wzorowana na podpisanej w 2014 r., choć jeszcze nieratyfikowanej, umowie o wolnym handlu między Kanadą a UE (Comprehensive Economic and Trade Agreement - CETA.)
Mało kto pamięta, że to właśnie Kanada, w lutym 1998 r., była pierwszym państwem członkowskim NATO, które ratyfikowało przystąpienie Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Ok. 200 kanadyjskich żołnierzy stacjonuje obecnie w Polsce w ramach operacji REASSURANCE, biorąc udział w ćwiczeniach i szkoleniach.
Od marca 2008 r. Polacy wjeżdżający do Kanady z paszportem biometrycznym nie potrzebują wiz, a od kwietnia br. także posiadacze paszportów starego typu, wydawanych do 2006 r. - wszystkich obowiązuje tylko elektroniczna rejestracja przed przylotem (tzw. eTA).
W Kanadzie jest wiele organizacji polonijnych, ok. 1,3-1,5 mln Kanadyjczyków ma polskie korzenie lub urodziło się w Polsce. Imigracja trwała od XVII-XVIII wieku, stąd w Kanadzie Kaszuby i wiele miejscowości o polsko brzmiących nazwach. Obecnie najwięcej Kanadyjczyków polskiego pochodzenia mieszka w Toronto i sąsiednich miastach.
W historii Kanady Polacy uczestniczą od dawna – zmarły w 1898 r. sir Kazimierz Stanislaus Gzowski był jednym z inżynierów kanadyjskich kolei i reprezentantem monarchii brytyjskiej w prowincji Ontario. Jego praprawnukiem był jeden z najbardziej znanych kanadyjskich dziennikarzy, nazywany Mr Canada – Peter Gzowski (zmarł w 2002 r). Jedna z najsławniejszych firm kanadyjskiego przemysłu odzieżowego, Canada Goose (odzież zimowa) została założona w 1950 r. przez polskiego imigranta – Sama Ticka.
W niedzielę prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką udaje się z wizytą w Kanadzie.(PAP)
lach/ kar/
Komentarze