Podpisano porozumienie ws. obsługi przylotu papieża i pielgrzymów na lotnisku
W imieniu Komitetu Organizacyjnego porozumienie podpisał jego przewodniczący metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz; Kraków Airport reprezentował pełniący obowiązki prezesa Radosław Włoszek.
Podczas konferencji podano, że papież Franciszek przyleci do Krakowa prawdopodobnie airbusem 321 Alitalii, a odleci najnowocześniejszym dreamlinerem LOT-u boeingiem 787.
Jak poinformował zastępca ekonoma archidiecezjalnego ks. Wojciech Olszowski, umowa określa szeroko pojętą współpracę między Archidiecezją Krakowska a lotniskiem Balice po to, aby ułatwić przyjazd i powrót pielgrzymom. "Na lotnisku będą zlokalizowane nasze punkty informacyjne, gdzie pielgrzymi będą mogli otrzymać informacje. Lotnisko użycza nam również miejsca magazynowe i parkingi, gdzie będziemy mogli wydawać np. plecaki i gdzie będą mogli przyjeżdżać kierowcy po naszych gości. Chodzi o taką ogólną współpracę właśnie po to, aby pielgrzymi poczuli się na lotnisku w przyjaznej atmosferze i jak w domu" - dodał ks. Olszowski.
Lotnisko zadeklarowało także pomoc w przeszkoleniu wolontariuszy, którzy będą mieli swoje stanowiska na lotnisku.
Jak podkreślił kard. Stanisław Dziwisz, podpisanie umowy "to niezwykła okazja, żeby jeszcze bardziej pokreślić wagę lotniska w tym momencie, kiedy zbliżają się ŚDM i wielu ludzi będzie przybywało do Krakowa samolotami". "Zawsze spotykamy się z wielką życzliwością korzystając z lotniska w Balicach, oby tak wszyscy spotkali się na lotnisku z życzliwością - bo pierwsze wrażenie i to ostatnie jest bardzo ważne" - powiedział kardynał.
Radosław Włoszek zwrócił uwagę, że zarówno dla papieża Franciszka, jak i wielu pielgrzymów lotnisko będzie pierwszym punktem podróży po Polsce. "To ogromny zaszczyt, ale też obowiązek i odpowiedzialność, jesteśmy do tego przygotowani" - zapewnił.
"Dane wskazują, że przyleci do nas ok. 30 tys. pielgrzymów. Sytuacja jest dynamiczna, ale mówimy obecnie o ok. 142 operacjach dodatkowych, w tym 42 operacjach czarterowych i ok. 50 dodatkowych operacjach na odlocie i 50 na przylocie rejsowym. Dodatkowo pozostałe linie lotnicze zwiększają ilość miejsc oferowanych w tym okresie. 30 tys. to ilość, którą spokojnie, profesjonalnie, w przyjaznej atmosferze możemy obsłużyć, ale jednocześnie normalnie funkcjonować" - powiedział Włoszek. Najwięcej czarterów przyleci z Włoch, Malty i Półwyspu Iberyjskiego.
Jak dodał Radosław Włoszek, na zaproszenie zarządu krakowskiego lotniska w poniedziałek w Krakowie odbywa się spotkanie Związku Regionalnych Portów Lotniczych w Polsce, jednym z tematów będzie koordynacja działań przed ŚDM.
Pytany przez dziennikarzy o przygotowania do ŚDM kard. Dziwisz uznał, że "Kraków jest gotowy", a w Brzegach - "mają dwa dni więcej czasu i też jesteśmy w dobrej sytuacji". "Tak więc myślę, że nie będziemy zaskoczeni. Liczymy na Boga, że będzie dobra pogoda" - dodał kardynał. Pytany jaką pogodę by sobie życzył, powiedział: "Myślę, że temperatura w granicach 24 stopni bez deszczu". Wyraził też opinię, że "Polacy są specjalistami od improwizacji". "Gdyby coś wypadło, to sobie poradzimy. Gorzej by było z innymi narodami" - dodał żartobliwie kardynał.
Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W tegorocznym sezonie letnim lotnisko oferuje 70 połączeń regularnych do 62 portów w 18 krajach i współpracuje z 21 przewoźnikami, zrzeszonymi w trzech największych sojuszach lotniczych na świecie.
W zeszłym roku lotnisko obsłużyło rekordową liczbę ponad 4,221 mln podróżnych, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Plany na ten rok zakładają przyjęcie ok. 4,7 mln pasażerów. Na początku lipca zakończono drugi etap rozbudowy terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków Balice. Prace polegały na rozbudowie i modernizacji starej hali.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Na terenie Campusu Misericordiae w sobotę 30 lipca odbędzie się czuwanie młodych z papieżem Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę Posłania. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty. (PAP)
hp/ wkt/
Komentarze