Przejdź do treści
Źródło artykułu

Podczas ŚDM możliwy most powietrzny

Podczas Światowych Dni Młodzieży możliwe będzie utworzenie mostu powietrznego w razie potrzeby transportu pacjentów poza teren woj. małopolskiego i śląskiego – zapowiedzieli w poniedziałek przedstawiciele rządowo-kościelnego zespołu ds. przygotowania tego wydarzenia.

Podczas posiedzenia zespołu w Krakowie dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski wskazał, że w związku z ŚDM wprowadzono szereg unikalnych rozwiązań. „W czasie bieżącym będziemy monitorowali dostępność wolnych łóżek szpitalnych oraz bloków operacyjnych i oddziałów intensywnej opieki medycznej” – zaznaczył.

Ponadto, oprócz szpitali, które będą przyjmowały pacjentów w sytuacjach rutynowych, do połowy czerwca będą podpisane umowy ze szpitalami, które udostępnią swoje zasoby w przypadku nadzwyczajnym. „Gdyby i te zasoby się wyczerpały, będziemy mieli do dyspozycji most powietrzny, który umożliwi dyslokację pacjentów - zarówno w stanie stabilnym, jaki i wymagającym intensywnej terapii” – mówił Gałązkowski.

Jak poinformował, do Małopolski w razie sytuacji nadzwyczajnej będzie można skierować 11 śmigłowców LPR do 70 minut, a przypadku, gdyby to nie wystarczyło, uruchamiane będą kolejne śmigłowce.

Możliwość utworzenia mostu powietrznego wiceszef MON Bartosz Kownacki podał jako jeden z efektów przyjęcia specustawy ws. ŚDM. Jak podkreślił, dzięki specustawie praktycznie nie istnieją żadne zagrożenia w związku z wykorzystaniem wojska podczas organizacji ŚDM.

Wiceminister przekazał, że wojsko przygotowuje się do ŚDM w zakresie trzech obszarów: zabezpieczenia medycznego i sanitarnego, kwestii związanych z bezpieczeństwem i porządkiem publicznym, a także związanych z bezpieczeństwem infrastruktury, logistyki, transportu i łączności

Kownacki wskazał, że specustawa dała możliwość np. zorganizowania wojskowego zgrupowania medycznego na terenie lotniska w Balicach. „To pozwoli również na zorganizowanie mostu powietrznego i przetransportowania ew. pacjentów do innych terenów w kraju, gdyby takie zagrożenie istniało. Dedykujemy również odpowiednią liczbę lekarzy, udostępniamy sprzęt, jak np. dwa samoloty CASA, śmigłowce Mi-8 i śmigłowce SAR – do transportu ratowniczego” - zapowiedział Kownacki.

Prócz kwestii związanych z transportem medycznym wojsko zapewni m.in. zakwaterowanie i wyżywienie ponad 300 cywilnych osób zabezpieczających ŚDM, sprawdzi i zabezpieczy część terenów, skieruje do zadań związanych z bezpieczeństwem 760 żandarmów i 300 żołnierzy – na potrzeby policji, 80 żołnierzy wojsk chemicznych; wojska specjalne będą szkoliły w zakresie zagrożeń terrorystycznych.

Wojsko zbuduje też mosty polowe, udostępni śmigłowce W3 do obsługi VIP i obsługi delegacji Ojca Świętego, śmigłowce Mi-17 – na potrzeby BOR (jeden z nich będzie stacjonował w Balicach, drugi w tzw. strefach zero do transportu VIP w razie zagrożenia). Wojsko udostępni też m.in. 20 pojazdów sanitarnych, 5 tys. namiotów i 9 tys. łóżek polowych.(PAP)

mtb/ wos/ akw/ malk/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony