Piknik Lotniczy z okazji 75-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu
Widzowie będą mogli podziwiać na mieleckim niebie ponad 30 historycznych i współczesnych statków powietrznych, m.in Iskry, Lim-2, AN-2 czy M28. Nie zabraknie też aktualnie produkowanej maszyny - śmigłowca Black-Hawk S70i. Pokazy uświetni występ słynnego wojskowego zespołu akrobacyjnego "Biało-czerwone Iskry".
Jak podkreślił prezes PZL w Mielcu Janusz Zakręcki, historia zakładów jest nierozerwalnie związana z historią miasta i regionu, a kunszt lotniczy przekazywany jest tam od czterech pokoleń z ojca na syna.
"Na przestrzeni 75 lat w PZL łącznie pracowało ponad 100 tysięcy osób, a wyprodukowano tu ponad 15 tysięcy samolotów. Z dumą kontynuujemy tradycję, której początki sięgają roku 1938, gdy w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego w Mielcu powstała Wytwórnia Płatowców nr 2" – zaznaczył Zakręcki.
W programie imprezy znajdzie się też występ słowackiej grupy rekonstrukcyjnej Retro Sky Team, składającej się z ośmiu samolotów stylizowanych na maszyny z okresu II wojny światowej. Zainscenizują one walkę w powietrzu z użyciem elementów pirotechnicznych.
Miłośnicy awiacji będą mogli podziwiać pokazy mistrza świata w akrobacji szybowcowej Macieja Pospieszyńskiego i wieloletniego pilota doświadczalnego mieleckich zakładów lotniczych Wiesława Ceny. Widowiskowo zapowiadają się też skoki ze spadochronem w wykonaniu mistrzów świata w tej dyscyplinie z WKS Wawel Kraków oraz członków mieleckiego aeroklubu.
Przewidziano też wystawę zabytkowych szybowców i samolotów produkowanych w Mielcu oraz innych wyrobów mieleckiego przemysłu, takich jak legendarny samochód Mikrus, pojazdy Melex oraz elektryczny samochód ELV001. Odbędą się również pokazy modeli latających.
W strefie edukacji i nauki znajdą się eksponaty i eksperymenty związane z lotnictwem i aeronautyką. W namiocie Politechniki Rzeszowskiej będzie można zobaczyć m.in. bezzałogowe aparaty latające, modele statków powietrznych, balon stratosferyczny, łazik "marsjański" oraz dwumiejscowy model motoszybowca nowej generacji z napędem elektrycznym AOS-71. Zainteresowani będą mogli uczestniczyć w przeprowadzanych na żywo interaktywnych doświadczeniach, które pokażą działanie praw fizyki, szczególnie tych wykorzystywanych w konstrukcjach lotniczych.
Swoje stoisko będzie miało także "Radiolatorium", czyli program popularnonaukowy emitowany na antenie Polskiego Radia Rzeszów. Tam również przeprowadzane będą pokazy naukowe i doświadczenia, w których zostaną wykorzystane eksponaty i modele używane w programie, m.in.: rakieta Saturn V, wahadła Newtona, rower używany do szkolenia astronautów.
Z myślą o najmłodszych Politechnika Dziecięca zaprezentuje doświadczenia związane z energią wiatru, prawami fizyki rządzące aerodynamiką, wpływem prędkości i kąta natarcia na rozkład siły nośnej na skrzydle samolotów, zasadą działania silników, tunelem aerodynamicznym, krzywym zwierciadłem.
Nie zabraknie też konkursów z nagrodami. W jednym z nich dzieci będą puszczać w powietrze balony napełnione helem z przyczepionymi pocztówkami. Na pocztówkach zaadresowanych na podkarpacki urząd marszałkowski będzie napisana prośba, aby znalazca wrzucił ją do skrzynki pocztowej. "Pocztówka, która dotrze z najodleglejszej miejscowości, da odpowiedź kto jest zwycięzcą konkursu" – poinformował Tomasz Leyko z urzędu marszałkowskiego.
Z okazji jubileuszu PZL udostępnią zwiedzającym dwie hale produkcyjne: halę obróbki plastycznej i centrum montażu ostatecznego.
Organizatorami Pikniku Lotniczego są: Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, urząd miasta w Mielcu, samorząd województwa podkarpackiego i Aeroklub mielecki. Marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl objął imprezę honorowym patronatem. (PAP)
api/ woj/
Komentarze