Pierwsza podróż papieża samolotem nowych linii ITA

Rozpoczynająca się w czwartek przed południem podróż papieża Franciszka na Cypr i do Grecji będzie wyjątkowa w 57-letniej historii papieskich pielgrzymek. Papież poleci samolotem nowych włoskich linii ITA, które powstały półtora miesiąca temu zastępując zlikwidowaną Alitalię.

Po raz ostatni Franciszek leciał Alitalią 15 września w drodze powrotnej z Bratysławy do Rzymu. Było to na miesiąc przed zamknięciem krajowego przewoźnika, który przez ostatnie lata zmagał się z finansowym kryzysem.

Od połowy października działa nowa linia: ITA- Italia Trasporto Aereo. Jedynym udziałowcem jest włoski skarb państwa. Nowa firma dysponuje tymi samymi samolotami, a załogi to byli pracownicy poprzedniczki. Maszyny zostały przemalowane.

Papież ze swymi współpracownikami i 77 wysłannikami światowych mediów, w tym PAP, poleci do Larnaki na Cyprze Airbusem A320 uroczyście udekorowanym napisem „Born in 2021”, którym uczczono powstanie nowych linii.

Zgodnie z tradycją, na pokładzie Franciszek przywita się z towarzyszącymi mu dziennikarzami i w krótkim wystąpieniu opowie o podróży.

To jest także czas swobodnych rozmów z papieżem, które mają serdeczny, przyjazny charakter. Większość wysłanników podróżuje z nim regularnie, a przez lat nawiązali z Franciszkiem mocne więzy. Papież przechodzi między rzędami foteli i wita się z każdym po kolei.

Pierwszym papieżem, który wyruszył w podróż samolotem był św. Paweł VI. W 1964 roku udał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jar/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus