Państwa UE dają zgodę na negocjacje z Japonią ws. wymiany danych pasażerów

Przedstawiciele państw unijnych zgodzili się we wtorek na otwarcie negocjacji między UE a Japonią ws. umowy o przekazywaniu i wykorzystywaniu danych dotyczących przelotu pasażera (PNR). Porozumienie ma pomóc w walce z terroryzmem i przestępczością transgraniczną.

Na podstawie wytycznych negocjacyjnych przyjętych przez Radę UE przedstawiciele Komisji Europejskiej będą mogli teraz rozpocząć rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Tokio.

"Japonia jest bliskim partnerem w walce z terroryzmem i poważną przestępczością. Wykorzystywanie danych PNR w celu zwiększenia bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zapewnieniu silnej ochrony praw podstawowych przysługujących obywatelom, pozwoli dalej rozwijać to partnerstwo" - oświadczył wicepremier i minister spraw wewnętrznych sprawującej prezydencję Chorwacji Davor Bożinović.

Negocjowana umowa ma regulować przekazywanie i wykorzystywanie danych PNR. Rada UE przekonuje, że ma się to odbywać z pełnym poszanowaniem praw podstawowych, w szczególności prawa do ochrony danych osobowych.

Dane PNR obejmują takie informacje jak: imię i nazwisko pasażera, daty podróży, trasy, numery miejsc, dane bagażu, dane kontaktowe i metody płatności. UE ma już podobne porozumienia z Australią i Stanami Zjednoczonymi. Umowa z Kanadą jest na ukończeniu.

Strona unijna zapewnia, że umowa z Japonią będzie przewidywać niezbędne zabezpieczenia i kontrole zgodnie z prawem UE.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Źródło: PAP
comments powered by Disqus