Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowoczesny śmigłowiec ratowniczy rozpoczął służbę w Bydgoszczy

Eurocopter EC-135 we wtorek rozpoczął oficjalnie dyżur w Śmigłowcowej Bazie Ratownictwa Medycznego w Bydgoszczy. Maszyna jest jedną z serii 23 śmigłowców zakupionych dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które zastępują wysłużone Mi-2.W uroczystości przekazania EC 135 uczestniczył wiceminister zdrowia Marek Haber. Maszynę poświęcił kapelan Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ks. prałat Henryk Błaszczyk."To jest ósmy Eurocopter, który wchodzi do służby Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To jest zupełnie nowa jakość. Nowy śmigłowiec ma o wiele lepsze możliwości nawigacyjne niż Mi-2, jest szybszy, może latać w nocy i w trudnych warunkach atmosferycznych, nieść pomoc praktycznie zawsze" - powiedział wiceminister Haber.

EC 135 jest dwusilnikowym śmigłowcem, w razie awarii jednego silnika może kontynuować lot na drugim. W porównaniu z Mi-2 jest lżejszy, szybszy, może latać w nocy. W kabinie medycznej zastosowano nowe rozwiązania i zainstalowano sprzęt, który stawia maszynę na równi z karetkami specjalistycznymi.

Kontrakt na dostawę 23 śmigłowców EC 135 i symulatora lotu Ministerstwo Zdrowia zawarło z konsorcjum Eurocopter w 2008 r. Dotychczas do Polski zostało dostarczonych 12 maszyn, z których cztery są eksploatowane, a na czterech ćwiczą się piloci. Pozostałe helikoptery mają zostać dostarczone do końca roku. Koszt jednej maszyny wynosi około 22 milionów złotych.

EC 135 sukcesywnie zastępują Mi-2, które w przyszłym roku mają zostać całkowicie wycofane. Najstarszy z wykorzystywanych w polskim ratownictwie Mi-2 ma 35 lat.

Dzięki EC-2 Śmigłowcowe Bazy Ratownictwa Medycznego (HEMS - Helicopter Emergency Medical Service) zwiększą swój zasięg działania z 60 do 90 kilometrów. Nowe maszyny na taką odległość są w stanie dolecieć w ciągu ok. 20 minut. W przyszłym roku w bazach mają zostać wprowadzone całodobowe dyżury.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony