Niemieccy uczniowie sprawdzą, czy sadzonki wytworzą korzenie w kosmosie
Projekt o nazwie V3PO przygotowało troje uczniów wydziału rolnictwa Szkoły im. Edith Stein w Ravensburgu w Niemczech: Maria Koch, Raphael Schilling i David Geray. Uczniowie chcą się przekonać, czy cięte sadzonki roślin wytworzą korzenie w warunkach zerowej grawitacji i jak te korzenie będą zachowywały się wraz z upływem czasu. Rozwiązanie tej zagadki pozwoliłoby na produkcję świeżego pożywienia podczas misji kosmicznych bez konieczności zabierania dużych ilości nasion.
Do tej pory autorzy eksperymentów przeprowadzanych w warunkach zerowej grawitacji koncentrowali się na wzroście korzeni podczas kiełkowania nasion. Jednak w przeciwieństwie do nasion, sadzonki cięte nie mają systemu korzeniowego. O ile na Ziemi mogą one spokojnie wzrastać, to w warunkach mikrograwitacji przebieg tego procesu nie jest znany. Uczniowie chcą zbadać, czy i w jaki sposób sadzonki wykształcą korzenie, pędy i liście bez wpływu grawitacji. W tym samym czasie na Ziemi będzie prowadzony eksperyment kontrolny. Jeśli sadzonki mogą zostać wykorzystane do rozmnażania wegetatywnego w warunkach zerowej grawitacji, oznaczałoby to znaczący postęp w staraniach o zapewnienie żywności uprawnianej w kosmosie podczas długich lotów kosmicznych np. na Marsa.
Lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną zaplanowano na sierpień 2016 roku. Miejsce dla eksperymentu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zarezerwowała NASA - Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Wsparcie naukowe zapewnia m.in. BASF. „Jest to prawdopodobnie najbardziej niezwykły eksperyment terenowy, w jakim wraz z zespołem braliśmy udział. Z niecierpliwością wyczekujemy startu i jesteśmy ciekawi wyników" - mówi dr Sebastian Rohrer z BASF.
Aby opracować odpowiedni projekt eksperymentu, uczniowie odbyli staż w Centrum Rolniczym BASF w Limburgerhof. Zespół V3PO wspierają też m.in. Dreamup, mymicrogravity, Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii, Niemieckie Centrum Transportu Powietrznego i Lotów Kosmicznych, Airbus i Kreissparkasse Ravensburg.
Działająca w Ravensburgu oraz Aulendorf Szkoła im. Edith Stein jest placówką kształcenia zawodowego oferującą ponad 20 różnych programów edukacyjnych. Uczy się w niej około 2 tys. uczniów, pod kierunkiem 140 nauczycieli. Przez kilka lat Szkoła im. Edith Stein była jedną z 9 tys. działających na całym świecie placówek edukacyjnych objętych programem UNESCO.(PAP)
ekr/ agt/
Komentarze