Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nagrody Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia - wręczone

Prezes towarzystwa zarządzającego portem lotniczym Katowice Artur Tomasik, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz bracia Łukasz i Paweł Golcowie otrzymali w piątek nagrody Polskiego Radia Katowice im. Stanisława Ligonia.

Nagrody im. Ligonia wręczane są przez Radio Katowice od 1983 r. Kapituła wyróżnia w ten sposób osoby zasłużone dla regionu śląskiego w działalności kulturalnej, społecznej i politycznej, również twórczości radiowej. Wśród laureatów w poprzednich latach znaleźli się m.in. Jerzy Duda-Gracz, prof. Zbigniew Religa, prof. Kornel Gibiński, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

W tym roku kapituła uznając, że patron nagrody był nie tylko dziennikarzem, literatem, poetą, dramaturgiem, radiowcem i twórcą teatrów, ale też faktycznie menedżerem, uhonorowała pierwszego w jej historii menedżera. Nagrodę otrzymał prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które w ostatnich latach gruntownie przebudowało katowickie lotnisko w Pyrzowicach.

„Przez te siedem lat Pyrzowice zmieniły się nieprawdopodobnie. To w tej chwili drugie pod względem standardów lotnisko w Polsce – ma tzw. kod referencyjny 4E, jaki mają tylko Lotnisko Chopina w Warszawie i port lotniczy Katowice właśnie. Byłoby z naszej strony co najmniej nietaktem, gdybyśmy nie zauważyli człowieka, który tyle zrobił dla regionu” - powiedział PAP członek kapituły, dyrektor programowy Radia Katowice Jacek Filus.

Nagroda dla abp. Wiktora Skworca to z kolei wyraz uznania kapituły dla kontynuowania przezeń upowszechniania ważnej dla regionu nauki społecznej Kościoła - śladem jego poprzedników: Augusta Hlonda, Stanisława Adamskiego, Herberta Bednorza i Damiana Zimonia.

„Tam gdzie społeczeństwo potrzebuje szczególnej opieki, szczególnego wsparcia, tam musi się znajdować Kościół. Staraliśmy się dostrzec w tej działalności księdza arcybiskupa to wszystko, co robili jego poprzednicy. No i to jest też takie zwieńczenie 90-lecia istnienia archidiecezji” - zaznaczył Filus.

Kapituła doceniła też działalność społeczną Łukasza i Pawła Golców, kojarzonych najczęściej jako trzon zespołu Golec uOrkiestra. „Chcieliśmy też dostrzec ich działalność zarówno edytorską, jak i edukacyjną. To, że pomagają w kształceniu dzieci z niezamożnych rodzin na Żywiecczyźnie – to oni finansują edukację muzyczną tych najmłodszych, bo ich rodziców na to nie stać” - wskazał Filus.

„Druga rzecz to Fundacja Braci Golec, która wydaje te dziewięć albumów związanych ze strojami górali karpackich w Polsce. Dziewięć fantastycznych albumów – gdyby oni tego nie zrobili, prawdopodobnie nie udałoby się udokumentować tego wszystkiego, co jeszcze jest żywe wśród górali beskidzkich i górali w ogóle w polskich Karpatach” - dodał członek kapituły.

Stanisław Ligoń, znany pod pseudonimem Karlik z Kocyndra, był śląskim działaczem kulturalnym i narodowym. Urodził się 27 lipca 1879 r. w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów). Miał wszechstronne zainteresowania i zdolności - był pisarzem, malarzem, ilustratorem, działaczem kulturalnym, reżyserem i aktorem.

Od wczesnej młodości działał w środowisku teatrów amatorskich. W 1917 r. został wcielony do niemieckiego wojska i wysłany do Flandrii. Po I wojnie światowej pisał i rysował w piśmie "Kocynder", używał pseudonimu Karlik. Po podziale Śląska przeniósł się do Katowic, w międzywojniu przez kilka lat nauczał rysunku w miejscowym gimnazjum. W radiu debiutował pod koniec 1927 r. Prowadził stałe audycje: "Bery i bojki", "Przy sobocie po robocie", "Co niedziela u Karlika brzmi pieśniczka, gro kapela". W styczniu 1934 r. został dyrektorem katowickiej rozgłośni.

Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Warszawy, później wyjechał z kraju, zamieszkał w Jerozolimie. Działał tam na rzecz żołnierzy polskich i uchodźców na Bliskim Wschodzie. Zmarł w Katowicach w 1954 r. Jego pogrzeb, w którym wzięło udział ok. 10 tys. osób, stał się manifestacją śląskości.

Od 2009 r. w siedzibie rozgłośni Polskiego Radia Katowice działa poświęcona Ligoniowi izba muzealna. W 2012 r. podczas jubileuszu 85-lecia istnienia katowickiej rozgłośni, przed jej budynkiem w centrum Katowic, stanęła mosiężna ławeczka z rzeźbą przedstawiającą postać Ligonia.(PAP)

mtb/ gma/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony