Przejdź do treści
Źródło artykułu

MP w nawigacji samolotowej - wygrana Michała Wieczorka

Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski) obronił tytuł w zakończonych w sobotę w Nowym Targu czterodniowych samolotowych nawigacyjnych mistrzostwach Polski. Zawody wyłoniły 12-osobową kadrę narodową.

Do łącznej punktacji zaliczane były dwie konkurencje: przeloty nawigacyjne oraz celność lądowania. W zawodach wystartowało 39 pilotów.

Część nawigacyjną (w Nowym Targu oceniano dwa przeloty) rozpoczynała ponad godzinna tzw. próba obliczeniowa. "Zawodnik musiał sobie pomierzyć kursy na mapie i według podanego wiatru wyliczyć trasę. Następnie dostawał wydruk z komputera z wzorcowymi czasami, na podstawie których opisywał mapę. Na trasie z reguły stosuje się ok. 25 punktów kontroli czasu, a wszystko jest rejestrowane za pomocą znajdującego się na pokładzie samolotu urządzenia" - przypomniał trener samolotowej kadry narodowej Andrzej Osowski.

Aktualny mistrz świata w lataniu precyzyjnym Krzysztof Wieczorek (Aeroklub Kraków) lubi trenować i startować na nowotarskim lotnisku. "To ciekawy ale i trudny teren - znacznie bardziej wymagający niż np. na Słowacji, gdzie wyraźnie widać zarysy każdej miejscowości. Tu w okolicy jest też sporo sadów, a więc zaciera się granica z lasami".

Na trasie nawigacyjnej trzeba lecieć z dokładnością 100-200 metrów od wyznaczonej linii przelotu w tolerancji plus-minus 2 sekundy i utrzymując wysokość 300 m nad terenem.

Kolejna konkurencja to cztery lub sześć lądowań precyzyjnych (w Nowym Targu rozegrano cztery) w pasie szerokości 12 metrów, a ocenianych z dokładnością do jednego metra.

"Każdy metr niedolotu lub przelotu kosztuje punkty karne. Są cztery typy lądowań: tzw.normalne gdzie zawodnik może używać silnika i wszystkich urządzeń wspomagających siłę nośną, drugie ze zredukowaną do minimum mocą silnika również z użyciem urządzeń wspomagających, trzeci typ lądowania - ze zredukowaną mocą silnika, ale bez urządzeń i wreszcie lądowanie znad dwumetrowej przeszkody umieszczonej 50 m przed linią centralną" - wyjaśnił Andrzej Osowski.

Wynik zawodów to dane z rejestratorów, odczyt opisu map, relacja dotycząca rozpoznania obiektów oraz punkty za celność lądowania.

Mistrzostwa Polski były jednocześnie podsumowaniem 12 edycji Samolotowego Nawigacyjnego Pucharu Polski i wyłoniły pilotów kadry narodowej, którzy będą reprezentować Polskę w mistrzostwach Europy i świata w sezonie 2011/12.

Są to: Michał Wieczorek (Aeroklub Kraków), Janusz Darocha (Aeroklub Częstochowa), Zbigniew Chrząszcz (Aeroklub Wrocław), Bolesław Radomski (Aeroklub Toruń), Marcin Chrząszcz (Aeroklub Wrocław), Krzysztof Wieczorek (Aeroklub Kraków), Krzysztof Skrętowicz (Aeroklub Opole), Michał Bartler (niezrzeszony), Marek Kachaniak (Aeroklub Rzeszów), Michal Osowski (Aeroklub Toruń), Jarosław Sysio (Aeroklub Bielsko-Biała) i Łukasz Pawlak (Aeroklub Warszawa).

Pierwszy sprawdzian nowopowołanej kadry nastąpi podczas MŚ w lataniu precyzyjnym, które odbędą się w dniach 23-29 października w Brits (RPA). Kolejny będzie we wrześniu przyszłego roku w hiszpańskim Castellon.

"Tam będą rozgrywane Rajdowe MŚ (pilot i nawigator). Tu mamy już właściwie stałe zespoły. Są to mistrzowie świata Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz, wicemistrzowie Michał Wieczorek i Michał Osowski oraz równie utytułowani Krzysztof Wieczorek i Marcin Skalik, Krzysztof Skrętowicz z Jarosławem Sysio, a także Marek Kachaniak z Łukaszem Pawlakiem. Tych duetów nie zmieniamy ze względu na ich doskonałe zgranie i kompletne zaufanie do siebie" - stwierdził trener samolotowej kadry narodowej Andrzej Osowski.

Mistrzostwa świata w samolotowym lataniu precyzyjnym Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) rozgrywane są od 1975 roku. Dwa lata później w zawodach wystartowali Polacy, którzy w sumie wywalczyli indywidualnie i drużynowo 95 medali w tym 48 złotych. (PAP)

jch/ co/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony