Przejdź do treści
Źródło artykułu

MON: amerykańskie F-15 w Łasku

Do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (woj. łódzkie) przyleciały amerykańskie myśliwce F-16, które wezmą udział w natowskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich – poinformowało w czwartek MON.

"Dziś do bazy lotniczej w Łasku przybyły amerykańskie myśliwce F-15, które wesprą wschodnią flankę w ramach misji NATO Air Policing" – poinformował resort na Twitterze, Samoloty pozostaną w Polsce do końca lutego.

Państwa sojusznicze wspierają Estonię, Litwę i Łotwę, które nie mają samolotów bojowych umożliwiających patrolowanie przestrzeni powietrznej. Obecnie trwa 58. zmiana natowskiej misji, po raz dziesiąty Polska wysłała do niej kontyngent Orlik. Do końca marca PKW, wydzielony przez 31. BLT z poznańskich Krzesin, pełni dyżur bojowy na litewskim lotnisku w Szawlach (Siauliai).

Samoloty sił Baltic Air Policing często są podrywane w celu identyfikacji samolotów Federacji Rosyjskiej lecących do lub z Kaliningradu. Według NATO rosyjskie samoloty często zbliżają się do przestrzeni powietrznej NATO nie komunikując się z kontrolą lotów, nie zgłaszając planu lotu lub z wyłączonymi transponderami pozwalającymi na ich lokalizację i identyfikację. Misja BAP podlega regionalnemu wielonarodowemu dowództwu sił powietrznych NATO w niemieckim Uedem.(PAP)

brw/ godl/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony