Przejdź do treści
NASA
Źródło artykułu

Misja kosmiczna sondy przedłużona aż do 2017 roku

NASA przedłużyła czas trwania misji Cassini. Sonda będzie badać Saturna i jego księżyce jeszcze przez kilka lat, do roku 2017, co przedłuża czas trwania misji do 20 lat.

Budżet agencji kosmicznej NASA przewiduje po 60 milionów dolarów rocznie na przedłużoną fazę misji. „Ta misja nigdy nie przestała dostarczać zaskakujących wyników naukowych” - powiedział Jim Greek, dyrektor oddziału nauk planetarnych w NASA.

Przedłużenie do roku 2017 oznacza, że misja będzie trwać 20 lat. Sonda została wystrzelona z Ziemi w październiku 1997 r. W roku 2004 r. dotarła do Saturna. Misja była początkowo zaplanowana do roku 2008, ale przedłużono ją o 27 miesięcy, do września 2010 r. Teraz wiadomo, że czeka nas jeszcze dodatkowe 7 lat badań Saturna.

Do tej pory sonda wykonała 125 orbit wokół planety, 67 przelotów w pobliżu Tytana oraz 8 przelotów koło Enceladusa. Sonda okrąży Saturna jeszcze 155 razy, przeleci dodatkowo 54 razy koło Tytana oraz 11 razy koło Enceladusa.

Dzięki rozszerzeniu czasu trwania misji będzie można zbadać dokładniej sezonowe oraz długoterminowe zmiany pogody na planecie i na jej księżycach. Sonda dotarła do planety zaraz po przesileniu zimowym na półkuli północnej, a przedłużona misja potrwa do kolejnego przesilenia zimowego.

Cassini posiada 12 instrumentów naukowych oraz dodatkowo wypuściła europejski próbnik Huygens, który wylądował na Tytanie, największym księżycu Saturna. Jest to misja amerykańskiej NASA wykonywana we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA oraz z Włoską Agencją Kosmiczną. (PAP)cza/ tot/
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony