Mieszkańcy gminy Baranów przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego
Jak wynika z protokołu ustalenia wyniku referendum gminnego na pytanie: "Czy jesteś za lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego na obszarze Gminy Baranów?" 1555 osób, czyli 82,8 proc. uczestników głosowania odpowiedziało "nie". "Za" było 17,2 procent, czyli 322 osoby. Liczba głosów ważnych wyniosła 1877, a nieważnych - 55.
Drugie pytanie w referendum dotyczyło zapisów specustawy: "Czy zgadzasz się na warunki rozliczeń zaproponowane przez Rząd RP mieszkańcom Gminy Baranów w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego? Za korzystne zapisy te uznało 113 osób głosujących (6,1 proc.), a 1751 głosujących (93,9 proc.) oceniło, że będą one niedobre dla mieszkańców gminy Baranów. W tym przypadku liczba głosów ważnych to 1864, a nieważnych - 68.
Uprawnionych do głosowania było 4 tys. 120 osób; udział w referendum wzięło 1932 mieszkańców. Frekwencja wyniosła ok. 47 proc. Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym jest ono ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.
"Nie jesteśmy zaskoczeni i z pokorą podchodzimy do wyników referendum. Zdajemy sobie sprawę z poziomu emocji wśród mieszkańców, dało się je odczuć już w trakcie otwartych spotkań w gminach" - skomentował pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild.
Jak podkreślił, "obawy i negatywne emocje absolutnie nas nie dziwią". "Jest to naturalna reakcja mieszkańców terenów objętych dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi" - ocenił. (PAP)
aop/ son/
Komentarze