Przejdź do treści
Źródło artykułu

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna obchodzi 15. urodziny

W środę minęło 15 lat od wystrzelenia na orbitę pierwszego składnika stacji ISS, rosyjskiego modułu Zaria. Było to w 1998 roku. Obecnie ISS jest jednym z największych projektów międzynarodowej współpracy naukowej.

20 listopada 1998 roku rosyjska rakieta Proton wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, wynosząc w przestrzeń kosmiczną pierwszy element stacji: moduł Zaria. Trzy tygodnie później, 4 grudnia, amerykański wahadłowiec dostarczył moduł Unity, który 6 grudnia przyłączono do modułu Zaria. Tak wyglądał początek Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W kolejnych latach stacja rozrastała się o dodatkowe moduły i obecnie składa się z kilkunastu o bardzo różnym przeznaczeniu - naukowym, mieszkalnym, magazynowym, technicznym.

Pierwsza załoga stacji, określana jako Eskpedycja 1, dotarła do ISS 2 listopada 2000 r. Od tamtej pory na orbicie okołoziemskiej nieustannie przybywają kolejne grupy astronautów. Do tej pory 211 osób odwiedziło stację kosmiczną ISS, wliczając w to członków aktualnej Ekspedycji 38. Z krajów europejskich stację odwiedzili astronauci z Włoch, Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Hiszpanii i Szwecji. Do stacji wykonano łącznie 252 loty kosmiczne.

Od prawie sześciu lat w ramach stacji działa europejski moduł Columbus, w którym przeprowadzono do tej pory 110 eksperymentów kierowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. W badania te było zaangażowanych około 500 naukowców z wielu krajów i z różnych dziedzin nauki, takich jak fizyka płynów, własności materiałów, fizyka promieniowania, heliofizyka, medycyna, biologia, astrobiologia.

Obecnie do stacji ISS nie latają już wahadłowce, bowiem NASA zakończyła użytkowanie promów kosmicznych. Do lotów na ISS służą rosyjskie statki załogowe Sojuz oraz bezzałogowe Progress, japoński HTV, europejski ATV, a także komercyjne Dragon i Cygnus.

W ramach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) współpracują NASA, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), rosyjska agencja Roskosmos oraz agencje kosmiczne z Kanady i Japonii.

Stacja ISS krąży nad naszymi głowami na wysokości około 400 km. Można ją co pewien czas zobaczyć przelatującą na niebie, także nad Polską. W najbliższych dniach, aż do 29 listopada, będzie widoczna w Polsce w godzinach porannych, w postaci przelotów pomiędzy godziną 4, a 6. Dokładne godziny i parametry widoczności ISS można znaleźć dla swojej miejscowości na przykład na witrynach internetowych takich jak http://www.heavens-above.com/, czy http://www.isstracker.com/, na stronach NASA, a także ustalić za pomocą różnych aplikacji na komputery i telefony komórkowe, przeznaczonych do śledzenia satelitów. (PAP)

cza/ krf/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony