Przejdź do treści
Źródło artykułu

Media: Nie wykryto fałszywych bomb na lotnisku w Sztokholmie

Fałszywe bomby umieszczone dla testu w bagażach podręcznych wielokrotnie nie zostały wykryte podczas kontroli na sztokholmskim lotnisku Arlanda. Odpowiedzialność za to ponosi firma Securitas, która oszczędza na pracownikach - donosi "Dagens Nyheter".

Według największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter", który powołuje się na anonimowych pracowników odpowiedzialnej za bezpieczeństwo na lotnisku firmy Securitas, atrapy bomb wielokrotnie przechodziły niezauważone przez punkty kontroli bezpieczeństwa podczas jesiennych testów. Tylko na terminalu 4 jeden z pracowników zauważył podejrzane urządzenie, w nagrodę otrzymał od pracodawcy bilety do kina.

"To jest bardzo zły wynik i nie rozumiem, dlaczego Securitas nic z tym nie robi" - powiedział "Dagens Nyheter" pracownik Securitas. "Nie czuję się bezpiecznie, kiedy odlatuję z lotniska Arlanda" - dodał.

"Dagens Nyheter" dotarł do e-maila rozesłanego przez szefów Securitas do pracowników. Wynika z niego, że firma wprowadza oszczędności wydłużając godziny pracy kontrolerów, zmniejszając im czas na odpoczynek. Pracownicy ochrony lotniska obawiają się, że większa reorganizacja zostanie wprowadzona w przyszłym roku. Koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa mają być niższe, aby firma mogła wygrać kolejny przetarg na obsługę lotniska.

"Oni (Securitas) myślą tylko o pieniądzach, nie o bezpieczeństwie" - powiedział gazecie jeden z pracowników firmy.

Władze portu lotniczego Arlanda zapewniły "Dagens Nyheter", że "lotnisko spełnia przyjęte standardy i pasażerowie nie muszą się martwić". Szefowa wydziału bezpieczeństwa lotnisk w Securitas Ludmilla Bjerke nie chciała odnieść się do informacji o niewykryciu fałszywych bomb. "Cały czas przeprowadzamy testy. Nie mogę z oczywistych względów wypowiadać się na temat bezpieczeństwa na lotnisku" - powiedziała gazecie.

Arlanda pod Sztokholmem to największe lotnisko w Szwecji. Obsługuje rocznie 16,9 mln podróżnych, z portu korzystają 84 linie lotnicze, w tym polski LOT, który prowadzi połączenie Sztokholm-Warszawa.(PAP)

zys/ ro/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony