Marsjańska panorama skał piaskowca
Na zdjęciu widać ciemne skały piaskowca powstałe w wyniku przekształcenia w skałę wydm piasku. Można dostrzec, że poszczególne grupy warstw skalnych są ułożone do siebie pod kątem. Takie ułożenie warstw jest powszechne wśród tych piaskowców na Ziemi, które powstały na osadach piasku naniesionych pod wpływem wiatru. Geometria i orientacja warstw pozwala na ustalenie kierunków wiatrów, które przyczyniły się do wytworzenia wydm.
Sfotografowane skały piaskowca na Marsie są częścią zbocza Mount Sharp. Przy obróbce zdjęcia zastosowano balans bieli taki, aby pokazać, jak widok mógłby wyglądać w warunkach oświetlenia dziennego na Ziemi. Panoramę w pełnej wersji, w dużej rozdzielczości można obejrzeć pod adresem http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=pia19818
Do utworzenia panoramy wykorzystano zdjęcia wykonane za pomocą łazika Curiosity w dniu 27 sierpnia 2015 r. podczas jego 1087 dnia pobytu na powierzchni planety. Zdjęcia pochodzą z kamery Mastcam. Część środkowa i górna została wykonana prawą kamerą z teleobiektywem o ogniskowej 100 mm, natomiast fragmenty na pierwszym planie oraz z prawego i lewego brzegu za pomocą lewej kamery z ogniskową 34 mm. Panorama rozciąga się od wschodu do południowego wschodu.
Curiosity znajduje się na powierzchni Marsa od 6 sierpnia 2012 roku. Jego zadaniem są badania klimatu i geologii planety oraz dostarczenie informacji mających pomóc w ustaleniu roli wody w historii Marsa. W kwietniu br. długość trasy pokonanej przez łazik Curiosity przekroczyła 10 kilometrów. (PAP)
cza/ mrt/
Komentarze