Przejdź do treści
Źródło artykułu

Macierewicz w Chorwacji o śmigłowcach i wojskach specjalnych

Polska i Chorwacja mogą współpracować przy remontach śmigłowców, możliwy jest też udział polskich wojsk specjalnych w tworzeniu w Chorwacji centrum doskonałości NATO tego rodzaju sił – powiedział w poniedziałek w Zagrzebiu szef MON Antoni Macierewicz.

Po rozmowie z wicepremierem, ministrem obrony Chorwacji Damirem Krsticzeviciem Macierewicz poinformował, że chorwacki pododdział do wielonarodowego batalionu NATO stacjonującego w Polsce zostanie wydzielony z wojsk artyleryjskich.

„Porozumieliśmy się co do możliwości współpracy przy remoncie helikopterów; porozumieliśmy się także co do uczestnictwa polskich sił specjalnych we wsparciu budowania centrum doskonalenia NATO, które Chorwacja zamierza uruchomić” – powiedział Macierewicz dziennikarzom.

„Polska ma duże doświadczenie i rozbudowane wojska specjalne, chętnie wesprzemy Chorwację podzielimy się naszymi doświadczeniami, chętnie będziemy korzystali z doświadczeń i możliwości, jakie rozwinęła w tej dziedzinie Chorwacja” – dodał. Ocenił, że „wspólne działanie w obszarze sił specjalnych, w którym tak istotne są zagrożenia hybrydowe, ma szczególne znaczenie”.

Podziękował Chorwacji za udział w pracach znajdującego się w Polsce centrum doskonalenia kontrwywiadu NATO. „To dla nas bardzo ważne, zwłaszcza dzisiaj, gdy na wschodniej flance mamy tak wiele wyzwań” – powiedział szef MON, przypominając, że centrum doskonalenia wypracowuje wspólną doktrynę kontrwywiadowczą dla państw sojuszniczych położonych na wschodnich obrzeżach.

„Jesteśmy szczególnie wdzięczni za wysłanie w najbliższym czasie oddziału wojsk artyleryjskich do Polski, ten oddział będzie odgrywał bardzo istotną rolę w uzupełnieniu potencjału bojowego grupy batalionowej” – podkreślił.

Zgodnie z zapowiedzią Damira Krsticzevicia w ciągu najbliższych dwóch tygodni do wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO dołączy ok. 80 żołnierzy z Chorwacji. Stacjonujący w Polsce batalion, przysłany w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności sojuszu, tworzą obecnie żołnierze z USA, które są państwem ramowym, Wielkiej Brytanii (wojska rozpoznania) i Rumunii (pododdział przeciwlotniczy).

Szef MON zapowiedział podpisanie dwustronnego porozumienia o współpracy wojskowej w trakcie wizyty chorwackiego ministra obrony w Polsce. Podkreślił zbliżone poglądy obu ministrów na obronę europejską.

Z Chorwacji, od której rozpoczął wizytę na Bałkanach, Macierewicz uda się do Czarnogóry, a stamtąd do Albanii.

Z Zagrzebia Jakub Borowski (PAP)

brw/ mkz/ az/ kar/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony