Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lufthansa uzyska w Szwajcarii pomoc państwa dla swych spółek-córek

Rząd Szwajcarii poinformował w środę, że w efekcie przeprowadzonych w Berlinie rozmów udzieli wsparcia dwóm wchodzącym w skład niemieckiego koncernu Lufthansa szwajcarskim towarzystwom lotniczym - Swiss i Edelweiss. Lufthansa jest w trudnej sytuacji finansowej z powodu kryzysu koronawirusowego.

Pomoc będzie miała formę państwowych gwarancji dla 85 proc. kwoty, opiewającego na ponad 1,5 mld franków kredytu, jaki obie spółki zaciągną w konsorcjum bankowym. Kredyt można będzie wykorzystać wyłącznie na potrzeby infrastruktury szwajcarskiej, bez jakichkolwiek przelewów na rzecz zagranicznej spółki macierzystej. Decyzję rządu musi jeszcze zatwierdzić szwajcarski parlament.

Szwajcaria nie zamierza przejmować udziału kapitałowego w Lufthansie. Do czasu całkowitego zwrotu pożyczki Swiss i Edelweiss będą miały zakaz wypłacania dywidend i dokonywania transferów pieniężnych w ramach koncernu.

Jak zauważa agencja dpa, rządowi Austrii, z którym Lufthansa negocjuje na temat ewentualnej pomocy dla będących jej własnością linii Austrian Airlines (AUA), zależy wyłącznie na korzyściach dla własnego państwa. "Nasze interesy są tutaj jasne" - oświadczył w środę w Wiedniu kanclerz Sebastian Kurz przed spotkaniem z szefem Lufthansy Carstenem Spohrem.

Austrian Airlines złożyły we wtorek wieczorem wniosek o przydzielenie im 767 mln euro z austriackiego państwowego funduszu przeciwdziałania skutkom pandemii. Jak podał austriacki dziennik "Die Presse", rząd Austrii rozważa wykupienie za 267 mln euro pakietu akcji Lufthansy, ale wiadomości tej na razie nikt nie potwierdził.

W Niemczech koncern broni się w rozmowach z rządem przed ewentualnością bezpośredniego wpływu państwa na jego działalność. W zamian za wielomiliardową pomoc finansową strona rządowa miała się od niego domagać mniejszościowego udziału blokującego, dwóch miejsc w radzie nadzorczej i płacenia 9-procentowych odsetek - pisze dpa. Dlatego Lufthansa bierze pod uwagę ogłoszenie upadłości z jednoczesnym pozostaniem spółki pod dotychczasowym kierownictwem, co uczyniły już niemieckie czarterowe linie lotnicze Condor.

Na razie nie wiadomo, co było treścią wtorkowych rozmów Spohra z kanclerz Angelą Merkel. W Berlinie twierdzi się, że kwestia przyszłości Lufthansy zostanie rozstrzygnięta w ciągu jednego do dwóch tygodni - zaznacza dpa. (PAP)

dmi/ mal/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.
imprezy
Teatr Muzyczny Roma poinformował, że przygotował dla fanówmusicalu kolejną niespodziankę
lotniska
8 lutego, pilot samolotu general aviation, który zgłosił mayday z powodu problemów z silnikiem, otrzymał pomoc
lotniska
Usługi lotnicze oraz zakup odzieży i obuwia były w 2021 r. najczęstszym przedmiotem transgranicznych skarg zgłaszanych do działającego przy UOKiK Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce

Nasze strony