Lubelskie: pokazy zespołów akrobacyjnych na Świdnik Air Festival
„Chcemy przypomnieć o tradycjach lotniczych Świdnika, ale również Lubelszczyzny. Chcielibyśmy, żeby ten festiwal integrował środowiska lotnicze, skupił wokół siebie jak najwięcej instytucji, firm związanych z lotnictwem, żeby pokazać, że miasto Świdnik jest takim centrum lotnictwa w woj. lubelskim” - powiedział burmistrz Świdnika Waldemar Jakson.
Świdnik Air Festival będzie miał formę pikniku lotniczego. Głowną atrakcją będą pokazy lotnicze, w wykonaniu ekip z Polski i zagranicy. Zaprezentuje się m.in. grupa „Flying Bulls” – czeska grupa akrobacyjna, która będzie latać w formacji złożonej z czterech samolotów XA-42.
Zaplanowano także pokazy zespołu akrobacyjnego „Orlik” oraz wojskowych "Biało-Czerwonych Iskier". Widzowie zobaczą też pokazy wielokrotnego reprezentanta Polski na mistrzostwach świata i Europy w akrobacji samolotowej Artura Kielaka oraz założonego przez niego zespołu Xtreme Sky Force, składającego się z samolotu akrobacyjnego oraz bojowego samolotu myśliwskiego MIG-29.
Do Świdnika na festiwal przylecieć ma także Łukasz Czepiela, który jako pierwszy Polak występuje w prestiżowych wyścigach lotniczych Red Bull Air Race. Czepiela ma wystąpić w Świdniku solo oraz w duecie z Marią Muś, pilotką śmigłowca akrobacyjnego. Ewolucje na śmigłowcach CH-7 pokazywać będą Wojciech Gawroński i Janusz Gąsienica. Wystąpi też Marek Choim, członek kadry narodowej akrobacji samolotowej.
Program pokazów przewiduje też przeloty wytwarzanych w Świdniku śmigłowców Sokół, SW-4 oraz Mi-2.
Oprócz pokazów w powietrzu, na trawiastym lotnisku zaplanowano wystawy statków powietrznych, a także pojazdów historycznych. Na wystawie będzie można oglądać m.in. zabytkowe śmigłowce SM-1 i SM-2, od których ponad 60-lat temu rozpoczęła się w Świdniku produkcja lotnicza.
Tradycje lotnicze Świdnika sięgają okresu przedwojennego. W 1938 r. utworzono tu Szkołę Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwlotniczej. Od 1951 r. istnieją tu zakłady PZL-Świdnik (dziś należące do koncernu Leonardo Helicopters) produkujące śmigłowce, a niegdyś także szybowce.
I Świdnik Air Festival został wpisany w kalendarz "100 imprez na 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego". Organizatorom została przyznana dotacja w wysokości 400 tys. zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
Autorzy: Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć
ren/kop/aszw/
Komentarze