Loty rakiet Proton wstrzymane po katastrofie
"Komisja śledcza zadecydowała w środę wieczorem o wstrzymaniu przygotowań do następnych startów raket Proton z Bajkonuru" - powiedział Interfaksowi niewymieniony z nazwiska przedstawiciel rosyjskiego przemysłu kosmicznego.
Dotychczasowy harmonogram przewidywał na najbliższe miesiące pięć startów rakiet Proton - 20 lipca z zachodnioeuropejskim satelitą telewizyjnym Astra 2E, 14 sierpnia z nadającym programy radiowe amerykańskim satelitą Sirius FM-6, 5 września z rosyjskim satelitą wojskowym serii Kosmos, pod koniec września z rosyjskim satelitą telekomunikacyjnym Ekspress-AM5 i pod koniec listopada z tureckim satelitą telewizyjnym Turksat 4A.
"Z powodu katastrofy starty zostaną przeniesione na później. Wznowi się je dopiero wtedy, gdy komisja śledcza zakończy swe prace i zostaną zrealizowane jej zalecenia w sprawie zwiększenia niezawodności rakiet" - zaznaczył rozmówca Interfaksu. Dodał, że nie są wykluczone zmiany w kolejności startów satelitów.
Rakieta Proton z trzema rosyjskimi satelitami nawigacyjnymi rozbiła się w wtorek po zaledwie 17 sekundach lotu w następstwie awaryjnego wyłączenia silników. Upadek i eksplozja rakiety nie spowodowały ofiar w ludziach ani szkód w instalacjach kosmodromu. Start rakiety był ubezpieczony na 6 mld rubli (180 mln dolarów).
Zniszczone satelity miały wejść w skład tworzonego przez Rosję systemu nawigacji satelitarnej GŁONASS, będącego odpowiedzią na amerykański GPS. Wskutek szeregu technicznych niepowodzeń, w tym utraty w 2010 roku innej rakiety z również trzema satelitami, GŁONASS wciąż nie może osiągnąć pełnej sprawności operacyjnej.
Skonstruowany w latach 60. Proton jest największą seryjnie produkowaną rosyjską rakietą nośną. (PAP)
dmi/ ro/
Komentarze