Kuba: znaleziono drugą czarną skrzynkę rozbitego samolotu

Miejsce katastrofy samoloty Boeing 737-200 w Hawanie (fot. financialexpress.com)

Ekipom poszukiwawczym udało się odnaleźć drugą tzw. czarną skrzynkę rejestrującą parametry i przebieg lotu samolotu Boeing 737-200, który 18 maja rozbił się wkrótce po starcie z lotniska w Hawanie powodując śmierć 111 osób – ponformowały w czwartek władze.

Odkrycie drugiej czarnej skrzynki stało się możliwe dzięki analizie ekspertów filmów nakręconych wokół miejsca katastrofy, wspomnieniach świadków i okolicznych mieszkańców, a także badaniu lokalnej topografii.

Pierwszą czarną skrzynkę odnaleziono nazajutrz po katastrofie.

39-letni samolot, który wykonywał lot krajowy, był wyczarterowany przez kubańskiego przewoźnika Cubana de Aviacion od meksykańskiej prywatnej firmy Global Air, znanej również pod nazwą Aerolineas Damojh. Samolot zbudowany w 1979 roku, według meksykańskiego rządu, ostatni raz przeszedł inspekcję w listopadzie 2017 roku.

W katastrofie zginęło 100 Kubańczyków, sześciu meksykańskich członków załogi i pięciu zagranicznych pasażerów: dwóch Argentyńczyków, jednego Meksykana i dwóch pasażerów z Sahary Zachodniej. Jedyne dwie osoby, które przeżyły, pozostają w krytycznym stanie w szpitalu w Hawanie.

Po katastrofie, najtragiczniejszej na Kubie od prawie 30 lat, prezydent Miguel Diaz-Canel zarządził przeprowadzenie szczegółowego śledztwa.

Pomaga w nim strona meksykańska, która wysłała na Kubę ekipę ekspertów. Pomoc zaoferował też producent samolotu, amerykański koncern Boeing.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus