Ks. Żarski: tegoroczne Święto Lotnictwa jednym z najboleśniejszych
Uroczysta msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczęła w piątek obchody Święta Lotnictwa w stolicy. Tegoroczne święto należy do najtrudniejszych i najboleśniejszych - mówił w homilii ks. Sławomir Żarski.
"Boży plan, który w tym roku w sposób bolesny dotknął naszą ojczyznę sprawił, że wszyscy poczuli się związani z lotnictwem" - powiedział w homilii administrator ordynariatu polowego ks. Żarski, nawiązując do katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.
"Wielu zainteresowało się nieznanymi im dotąd szczegółami związanymi z techniką pilotażu, problematyką przygotowania lotniska, meteorologią lotniczą, sprzętem jakim dysponują lotnicy" - wskazał duchowny.
Zwracając się do lotników, ocenił, że "na gruncie bolesnych doświadczeń kwietnia wielu ludzi dostrzegło złożoność pełnionej przez nich służby - doceniło ciężar odpowiedzialności, spoczywający na załodze, technikach pokładowych, nawigatorach i tych wszystkich, którzy przygotowują bezpiecznie start i lądowanie podróżnych".
Duchowny powiedział, że tegoroczne święto z całą pewnością należy do najtrudniejszych i najboleśniejszych w historii polskiej aeronautyki. "Ciągle przeżywamy ból związany ze stratą bliskich nam osób (...), miejsc po nich nikt nie wypełni" – mówił.
"Wspominamy dziś tych, którzy od prawie stu lat budują historię polskiego lotnictwa. (...) Oddajemy dziś hołd wszystkim lotnikom polskim, którzy na co dzień realizują w życiu wartości wyryte w sercach i sumieniach 'Bóg, Honor, Ojczyna', pamiętając, że 'miłość żąda ofiary'" - powiedział administrator ordynariatu polowego.
Jak podkreślił "wielu z nich złożyło swe życie na ołtarzu ojczyzny, ufając, że 'per aspera ad astra' - przez trudy do gwiazd; wśród nich znajdują się nasi bliscy, którzy 10 kwietnia udali się w swój ostatni lot".
W ocenie ks. Żarskiego niewiele jest zawodów tak silnie zależnych od związków między ludźmi, jak lotnictwo. "Lotnictwo polega na współodpowiedzialności jeden za drugiego, solidarnej postawie i pełnym zaangażowaniu" - mówił. Zdaniem duchownego służba wojskowa, szczególnie pełniona w powietrzu, uczy pokory w obliczu natury, która jest potężniejsza niż ludzki umysł i ludzkie wynalazki. Główna uroczystość związana z obchodami święta odbędzie się w południe przed Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945.
Zaplanowano tam Apel Pamięci i - jeśli będą odpowiednie warunki pogodowe - przelot samolotów TS 11 Iskra, a także otwarcie wystawy "Lotnicy Polscy w Bitwie o Anglię", przygotowanej przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Święto Lotnictwa przypada 28 sierpnia - w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie.
Komentarze